Niski poziom progesteronu w ciąży

Jestem w pierwszych tygodniach ciąży - 5-6 tydzień, i lekarz stwierdził u mnie zbyt niski ...
/ 14.02.2010 13:49
Niski poziom progesteronu w ciąży

Jestem w pierwszych tygodniach ciąży - 5-6 tydzień, i lekarz stwierdził u mnie zbyt niski progesteron (niestety nie wiem dokładnie jak niski). Dodam, że nie występują u mnie typowe objawy ciąży jak mdłości czy złe samopoczucie. Mam tkliwe piersi i lekko wrażliwe na dotyk ale nic poza tym. Jednak nie występuje u mnie plamienie czy ból podbrzusza (jedynie od 3 dni pobolewa mnie lewy jajnik - kłuje - czy powinnam się martwić??). Czy niedobór progesteronu przez kilka tygodni może doprowadzić do uszkodzeń płodu, wad wrodzonych, niedorozwoju??

Anetka
Progesteron to hormon, który jest strażnikiem ciąży. W przypadku niskiego poziomu progesteronu ginekolog najczęściej zapisuje Duphaston, Luteinę, lub w zastrzykach, np. Kaprogest, oraz zaleca tzw. oszczędzający tryb życia. Bardzo często to pomaga. To wielkie szczęście, że nie występuje u pani plamienie ani bóle brzucha, ponieważ niski poziom progesteronu odpowiedzialny jest za to, że
błona macicy nie jest dobrze przygotowana na przyjęcie zarodka. Wówczas jest ona słabo ukrwiona i „cienka”. Zarodek nie może więc rozwijać się prawidłowo, a u przyszłej mamy pojawiają się plamy na bieliźnie, ból w podbrzuszu, skurcze macicy. Proszę być spokojną, skoro tego typu objawy u pani nie wystąpiły. Kłucie w okolicy jajnika proszę skonsultować z ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna