Nieprawda, może zaszkodzić. Nie samej kobiecie, ale bobaskowi w brzuszku. Dlatego jeśli dotąd piłaś (bo nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży), po prostu przestań. Nie od jutra, ale już, teraz, natychmiast!
Jest jak gąbka
Łudzić się, że alkohol krążący we krwi jakimś cudem ominie łożysko i tym samym maluszka? Niestety, kiedy Ty pijesz, pije też dziecko. Ono nie jest w stanie bronić się przed działaniem alkoholu (a może on uszkodzić mózg malca). Nasiąka nim jak gąbka. Jakie bywają skutki picia trunków przez przyszłą mamę? W skrajnych przypadkach poronienie, przedwczesny poród, a także wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego (PZA, po ang. FAS).
Płodowy zespół alkoholowy powoduje wiele zaburzeń w rozwoju dziecka. Najpoważniejsze to:
- Wady fizyczne. Dzieci z FAS zwykle rodzą się mniejsze niż inne maluchy, mają mniejszy obwód główki, wolniej przybierają na wadze. Ich twarze są zniekształcone: małe oczodoły, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, zadarty krótki nos z szeroką nasadą, brak rowka między górną wargą a nosem, wąska górna warga, słabo rozwinięta żuchwa, duże lub zdeformowane uszy. Niektóre niemowlęta mogą się urodzić z wadami serca, nerek, wątroby, wzroku, słuchu.
- Opóźnienia rozwojowe. Większość dzieci z FAS ma trwale uszkodzony mózg. Mogą wtedy wystąpić trudności z uczeniem się (z powodu słabszej pamięci), z myśleniem abstrakcyjnym oraz przyczynowo-skutkowym. Bywa, że takie dzieci jąkają się, a nawet mówią bełkotliwie. Są nadpobudliwe, wrażliwe na dotyk czy dźwięki, mogą mieć kłopoty ze snem oraz trudności z jedzeniem, czasem nie czują bólu.
- Zaburzenia zachowania. Dzieci z FAS nie są w stanie przewidzieć konsekwencji swojego działania, a niskie poczucie wartości sprawia, że się izolują – trudniej im wtedy zaistnieć w grupie rówieśników. Mają też skłonności do depresji i niekontrolowanych wybuchów gniewu. Objawy te są nieodwracalne. Dorosły z FAS może mieć kłopoty z pracą, założeniem rodziny, także z prawem.
Czyj to problem?
To prawda, dzieci z FAS rodzą się przede wszystkim w rodzinach alkoholików. Bo im więcej alkoholu wypitego w ciąży, tym większe zagrożenie, że zostanie uszkodzony mózg dziecka. Jednak lekarze alarmują – każda jego ilość może zaszkodzić malcowi. Powiesz, że kobiety nie są takie głupie, by pić w ciąży? W porządku, tylko dlaczego aż jedna trzecia to robi? Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
– Nawet troje dzieci na tysiąc urodzeń może być dotkniętych FAS. A to oznacza, że w Polsce rodzi się rocznie 900 takich smyków – mówi Magdalena Pietruszka z PARPA.
FAS zdarza się częściej, niż nam się zdaje. Dlatego nie zdziw się, gdy na opakowaniu testu ciążowego (na razie firmy Amil) przeczytasz, jak groźne jest picie alkoholu w ciąży. Nie zdziw się też, gdy ktoś zwróci Ci uwagę, abyś nie piła niczego, co zawiera procenty. A może sama podejdziesz do innej kobiety z brzuszkiem i przestrzeżesz ją przed tym?
Tekst: Tatiana Audycka/Mamo to ja