Kwas foliowy i badania prenatalne

Mam 25 lat i 3 letnią córkę z bezproblemowej ciąży. We wrześniu ubiegłego roku urodziłam synka w 25tc z wadami wrodzonymi (wodogłowie, całkowity rozszczep podniebienia, różna długość kończyn). Synek nie żyje.
/ 27.05.2011 13:33

Kwas foliowy i badania prenatalne

Mam 25 lat i 3 letnią córkę z bezproblemowej ciąży. We wrześniu ubiegłego roku urodziłam synka w 25tc z wadami wrodzonymi (wodogłowie, całkowity rozszczep podniebienia, różna długość kończyn). Synek nie żyje. Niestety kariotyp syna nie został zbadany więc dokładnie nie wiem co to było. Jakie badania prenatalne mogę zrobić na NFZ w ciąży? Czy w przypadku starania się o kolejne dziecko powinnam przyjmować większą dawkę kwasu foliowego? Kiedy powinnam rozpocząć jego przyjmowanie?

Monika

Badania prenatalne są bezpłatne wówczas gdy:

  • wiek mamy przekracza 35 lat,
  • w poprzedniej ciąży stwierdzono aberracje chromosomalne u płodu,
  • stwierdza się występowanie strukturalnych aberracji chromosomowych w rodzinie.
  • kobieta jest w ciąży o znacznie zwiększonym ryzyku urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenicznie lub wieloczynnikowo.
  • kobieta jest w ciąży, u których w obecnej ciąży stwierdzono nieprawidłowe stężenie biochemicznych markerów dobrostanu ciąży lub nieprawidłowy wynik badania USG.
  • osoba jest z rodziny wysokiego ryzyka genetycznego.

Jeśli osoba spełnia choć jeden warunek może otrzymać skierowanie na badania prenatalne wykonywane bezpłatnie. Skierowanie musi być wystawione przez lekarza mającego umowę z NFZ. Jeśli lkeraz odmawia wydania skierowania należy miec odmowę na piśmie. Badania bezpłatnie wykonywane są tylko przez niektóre ośrodki.  Badania prenatalne wykonywane są w ciąży. Kobieta w wieku rozrodczym powinna stale przyjmować kwas foliowy a już na pewno przez 3-6 miesięcy przed planowanym poczęciem. Jednak w przypadku, kiedy para małżeńska miała już dziecko z wadą cewy nerwowej, dawka kwasu foliowego powinna być wyższa: 4 mg dziennie - przyjmowanego przynajmniej na miesiąc przed planowaną ciążą i przez dwa pierwsze miesiące ciąży. Proponuję skorzystać z wizyty ginekologicznej a następnie w poradni genetycznej (rozmowa, określenie ryzyka, ustalenie dawki kwasu foliowego) zanim podejmie pani starania o potomstwo. Przed ciążą można ustalic kariotyp.

Pozdrawiam serdecznie

Redakcja poleca

REKLAMA