Kiedy w ciąży musisz leżeć

Kiedy w ciąży musisz leżeć fot. Edipresse
Dowiedz się, co ci wolno, a czego nie, gdy ostatnie miesiące ciąży musisz spędzić w łóżku!
/ 06.05.2009 13:38
Kiedy w ciąży musisz leżeć fot. Edipresse
Wiele kobiet część ciąży spędza w łóżku, a potem rodzi zdrowe dzieci. Potraktuj leżenie jako kolejny etap oczekiwania na malucha.


Lekarze zawsze decydują się na to rozwiązanie z ważnych powodów: zagrożenie porodem przedwczesnym, niewydolność szyjki macicy, patologia łożyska, nadciśnienie tętnicze. Gdy leżysz, poprawia się przepływ krwi przez macicę i łożysko, zmniejsza nacisk na szyjkę i obniża ciśnienie tętnicze.


Polegiwanie z przerwą na wstawanie
- Dlaczego trzeba polegiwać?
Aby ciąża prawidłowo się rozwijała. Gdy lekarz każe się oszczędzać, nie lekceważ tego.
- Co wolno, a czego nie? Jeśli możesz chodzić po domu, nie nadużywaj tego i nie biegaj do sklepu za rogiem. Wykonuj tylko niezbędne czynności, a między nimi odpoczywaj w łóżku. Wybierz do polegiwania miejsce z dużą ilością światła, które doda ci energii. Dzień zacznij od ładnego ubrania się, uczesania i zrobienia makijażu.
- Czy niezbędne są leki? Nie w każdym przypadku. Jeśli już lekarz je zaleci, przestrzegaj ich przyjmowania.


Bezwzględne leżenie, czyli makijaż w łóżku
- Dlaczego trzeba leżeć?
Lekarz może zalecić bezwzględne leżenie, gdy masz nieprawidłowo umiejscowione łożysko (przypadłość zwana łożyskiem przodującym) lub rozpoczęła się czynność skurczowa macicy.
- Co wolno, a czego nie? Jeśli nie możesz wstawać, nie tłumacz się, że idziesz tylko po herbatę. Nawet tak niewielka aktywność może mieć fatalne skutki. Wszystko powinnaś mieć pod ręką, na stoliku obok napoje, kanapki, książki, telefon, leki, pilot do telewizora (dobry film działa czasem jak wizyta u terapeuty). Nie przesadzaj z wmasowywaniem kremów i łagodnie traktuj brzuszek. Głaskanie i dotykanie brzucha oraz piersi może pobudzać macicę do skurczów. W twojej sytuacji zakazany jest seks. Dbaj o wygląd i proś, by ci często wietrzono pokój.
Czy niezbędne są leki? W wielu przypadkach tak, ale czasem najskuteczniejsze jest samo leżenie.


Leżenie w szpitalu
- Dlaczego trzeba leżeć?
Lekarz zaleci pobyt w szpitalu, gdy ujście macicy jest tak rozwarte, że widać pęcherz płodowy (niewydolności szyjki macicy), masz poważne nadciśnienie, a jest za wcześnie, aby zakończyć ciążę. A także gdy przedwcześnie zaczyna się czynność skurczowa lub następuje krwawienie z łożyska przodującego. Często po otrzymaniu leków sytuacja się normuje, czasem trzeba zostać kilka dni na obserwacji. Tylko w przypadku poważnego zagrożenia musisz leżeć w szpitalu do rozwiązania.
Co wolno, a czego nie? W zależności od stopnia zagrożenia ciąży niektóre pacjentki mogą przejść się do toalety lub pod prysznic, a inne muszą leżeć i korzystać z basenu. Leżąc, pamiętaj o zmianie pozycji, podkurczaj nogi, odciążając w ten sposób kręgosłup, i przyzwyczajaj się do leżenia na boku, zwłaszcza lewym. Przestrzegaj tego po 30. tygodniu ciąży, gdy zwiększa się ryzyko wystąpienia tzw. zespołu żyły głównej dolnej, który może spowodować nagły spadek ciśnienia, a nawet utratę świadomości. Poproś męża o pomasowanie stóp, przyniesie ci to ulgę. Pamiętaj, że stan, w którym się znalazłaś, jest przejściowy. Leżysz po to, by szczęśliwie donosić ciążę.
- Czy niezbędne są leki? Leżąc w szpitalu przez parę tygodni, a nawet miesięcy ciąży przygotuj się na podłączenie kroplówki i aparatu KTG, częste badania i przyjmowanie leków.
Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA