Kaszel w ciąży a ryzyko skracania się szyjki macicy

Jestem w 18. tygodniu ciąży. Na ostatniej wizycie kontrolnej było wszystko dobrze, ostatnio dopadł mnie suchy kaszel, który trzyma mnie jeszcze.
/ 26.09.2016 14:58

Kaszel w ciąży a ryzyko skracania się szyjki macicy

Jestem w 18. tygodniu ciąży. Na ostatniej wizycie kontrolnej było wszystko dobrze, ostatnio dopadł mnie suchy kaszel, który trzyma mnie jeszcze. Czy odruch kaszlu może powodować skrócenie się szyjki macicy przy prawidłowo rozwijającej się ciąży?

Monia

Przewlekle choroby układu oddechowego (np. kaszel), przewlekłe zaparcia czy ciężka praca fizyczna, zwłaszcza dźwiganie i praca w pozycji stojącej może przyczyniać się do zaburzenia równowagi w obrębie narządu rodnego. Mam tu na myśli obniżenie macicy w późniejszym okresie życia kobiety. Myślę, że Pani nie ma podstaw do tego typu obaw. „Wstrząsy” podczas kaszlu w Pani przypadku nie są zagrożeniem dla płodu. Jednak należy spróbować pozbyć się kaszlu, ponieważ najczęściej jest objawem rozpoczynającego się przeziębienia. Jednak może być objawem innych chorób, które są zagrożeniem dla rozwoju płodu (astma, zapalenie płuc). Jeśli kaszel będzie utrzymywał się należy skonsultować się z lekarzem. Proszę pić syrop z cebuli, herbatę z anyżu lub ssać tabletki z propolisu.