Reese Witherspoon

Jak zadbać o siebie w ciąży

Boisz się wysokich temperatur i duchoty? Niepotrzebnie! Sprawdź, jak latem możesz zachwycać wszystkich świetną formą w ciąży.
/ 04.06.2013 14:43
Reese Witherspoon

Upał z pewnością nie należy do sprzymierzeńców przyszłych mam. Jesteś spocona, senna, rozgrzana i podenerwowana? Wcale nie musi tak być. Są sposoby, które sprawią, że tego lata będziesz się czuć naprawdę komfortowo.

Spragniona wrażeń

Ciąża nie oznacza, że musisz całkowicie rezygnować z wakacyjnych wojaży. Przyszłe mamy mogą nawet latać samolotem. Najbezpieczniejszy czas na podniebne podróże to drugi trymestr ciąży (na pokład wpuszczane są zwykle kobiety do 37. tygodnia ciąży). Wylot skonsultuj jednak wcześniej z lekarzem. W podróż zabierz kartę ciąży, ostatnie wyniki badań krwi i moczu, zdjęcie i opis USG, oznaczenie grupy krwi i legitymację ubezpieczeniową. Dopytaj przewoźnika, czy nie będą ci potrzebne dodatkowe dokumenty, np. zaświadczenie od lekarza.

Lekka

Łatwiej zaakceptować coraz większy brzuch niż obrzmiałe nogi czy dłonie. Niewielkie obrzęki pod koniec dnia to normalne zjawisko w ostatnich tygodniach ciąży. Są efektem uciskania żył przez coraz większą macicę. Upalna pogoda może ten proces nasilać. Aby problem nie narastał, staraj się wypoczywać z nogami uniesionymi w górę, a gdy siedzisz nie krzyżuj nóg i co godzinę wstań, by się przespacerować. Ulgę przyniesie kąpiel w chłodnej wodzie, smarowanie chłodzącym kremem z mentolem, a także zmiana diety – na lato wskazana jest lekka: potrawy gotowane zamiast smażonych, dużo owoców i warzyw oraz mała ilość soli (nadmiar powoduje obrzęki).

To ważne: Jeśli obrzęki są spore, pojawiają się rano nie tylko na nogach i rękach, ale też np. na twarzy, powiedz o nich lekarzowi. Mogą być objawem gestozy, którą trzeba leczyć.

Świeża

Gdy jest gorąco, pocenie to spory problem. Aby czuć się komfortowo, bierz prysznic z letniej wody kilka razy dziennie. Jeżeli spędzasz sporo czasu w biurze, koniecznie używaj antyperspirantów. Przyszłym mamom poleca się hipoalergiczne, które nie są perfumowane. Ostry zapach mógłby nie tylko podrażnić skórę, ale też cię denerwować. Hormony ciążowe zmieniają skład chemiczny potu, więc teraz perfumy mogą pachnieć na twym ciele inaczej.

To ważne: Znaczenie ma też dieta. Po pikantnych potrawach spocisz się bardziej. Ogranicz cukier, sól i mięso, jedz za to jak najwięcej warzyw i owoców.

W świetnej formie

Gdy na dworze jest gorąco, twoje ciało może wydzielać ponad litr potu. Rośnie więc zapotrzebowanie na wodę, bez której organizm nie jest w stanie dobrze pracować. Woda pomaga w usuwaniu toksyn, przyśpiesza trawienie i poprawia samopoczucie. Aby zrównoważyć te straty, staraj się pić 2–3 litry płynów. Braki w nawodnieniu mogą się objawiać zmęczeniem, zawrotami głowy, osłabioną koncentracją, a nawet sprzyjać powstawaniu żylaków. Jeśli pijesz za mało, nasilają się również ciążowe dolegliwości – poranne nudności, wymioty, zaparcia.

To ważne: Nie czekaj, aż zachce ci się pić – brak pragnienia wcale nie oznacza, że twój organizm otrzymał wystarczającą porcję płynów.

Opalona

Ale tylko za sprawą samoopalaczy! Przyszła mama ze słońcem powinna się obchodzić ostrożnie. Podczas ciąży w twoim organizmie zwiększa się produkcja melaniny, barwnika skóry odpowiedzialnego za ciemnienie brodawek piersiowych i pojawienie się ciemnej, pionowej linii pod pępkiem. Pod wpływem słońca zamiast opalenizny na twojej skórze mogą wystąpić ciemne plamy wokół nosa i ust. To tak zwana ostuda, która pojawia się u 70% ciężarnych w drugim trymestrze i znika po porodzie. Aby się przed nią ochronić, unikaj słońca, a przed wyjściem z domu w słoneczny dzień stosuj kremy z filtrem dopasowane do karnacji – im jaśniejsza, tym mocniejszy filtr.

To ważne: Opalanie w ciąży może także doprowadzić do omdlenia i przedwczesnych skurczów macicy.

Dobrze ubrana

Choć ubrań dla przyszłych mam nie brakuje, ważniejsza od tego, jak w nich będziesz wyglądać, jest jakość materiałów, z których je uszyto. W odzieży z bawełny, płótna, lnu, upał będzie ci mniej dokuczał. Ponieważ przepuszcza powietrze, mniej się w niej także spocisz. Rozsądnie wybieraj obuwie. Latem sprawdzą się lekkie sandałki z szerszymi paskami i zakrytą piętą (cienki pasek z tyłu może się wrzynać w nogę i hamować krążenie). Unikaj obuwia na całkiem płaskiej podeszwie – gdy je nosisz, garbią się plecy. Z kolei wysokie obcasy sprawiają, że ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, od czego może zacząć cię boleć kręgosłup. Przyjrzyj się podeszwie buta – powinna być wyprofilowana – i materiałowi, z jakiego but wykonano – jeśli jest sztuczny, stopa nie będzie oddychać.

To ważne: Wybieraj bieliznę uszytą z naturalnych materiałów – nie tylko zapewnia komfort w upalne dni, ale pozwala też uniknąć infekcji intymnych, które często atakują kobiety w ciąży z powodu zmienionego pH pochwy.