Jak urządzić baby shower

baby shower, przyjęcie, ciąża
Przyjęcie z okazji zbliżających się narodzin maluszka to niezwykle fajny zwyczaj. Przybył do nas nie tak dawno z Ameryki, ale warto go naśladować.
/ 03.02.2010 13:53
baby shower, przyjęcie, ciąża
Gdy maleństwo przyjdzie na świat, nie tak prędko zapewne znajdziesz czas na zabawę. Dlatego trzeci trymestr ciąży to idealny termin na spotkanie ze znajomymi. Impreza w gronie przyjaciół doda ci energii na ostatnie tygodnie. Oderwiesz się, choć na jedno popołudnie, od niepokojących myśli (pod koniec ciąży ma je prawie każda kobieta!), a także – to niebagatelna korzyść z każdego baby shower – powiększysz swoją kolekcję maciupeńkich śpioszków, kaftaników i grzechotek. W Ameryce rzadko przyjęcie urządza sama przyszła mama. Częściej organizatorkami są koleżanki, siostry. Możesz zatem podsunąć ten artykuł przyjaciółce – być może niedługo będzie czekać na ciebie miła niespodzianka. 

Prezenty to nieodzowna część każdego baby shower. Nawet nazwa imprezy pochodzi od angielskiego słowa „shower” (prysznic) i oznacza deszcz prezentów dla dziecka, którymi zostaje obdarowana przyszła mama. Poprzez drobne upominki koleżanki pomagają skompletować wyprawkę (wiele mam tworzy nawet specjalne „listy życzeń”). Oprócz tradycyjnych artykułów dziecięcych: śpioszków lub kosmetyków, najmilszym prezentem są pomysłowe drobiazgi (np. zrobione własnoręcznie).
Oto kilka pomysłów:
Kapsuła czasu. Skrzynka z życzeniami i dobrymi (dowcipnymi) radami dla malca i mamy, która ma być otwarta dopiero za 18 lat. Goście piszą, co chcieliby powiedzieć dziecku, i zamykają kartki w pudełku. Częstym dodatkiem są zdjęcia z badań USG i fotografie ciążowego brzuszka z różnych okresów ciąży.
Tort z pieluszek. Hit przedporodowych przyjęć! Można go kupić albo zrobić. Ze spiętych pampersów formujemy trzy okrągłe płaty „ciasta” i ustawiamy je jak piramidę na tortowej paterze. Między „kawałki tortu” wciskamy „bakalie”: zabawki, gryzaczki, szczoteczki do włosów, łyżeczki, skarpetki… Jeszcze kilka dekoracyjnych przytulanek i tort gotowy.– Pieluszki to najbardziej praktyczny prezent dla młodych rodziców. Sama pamiętam, jak dużo ich zużywaliśmy tuż po porodzie. Dlatego na baby shower mojej przyjaciółki podarowałam jej pieluszkowy tort z 60 pampersów. Podobno został „zjedzony” przez jej małą Olusię w niecały tydzień – śmieje się Joanna, mama dwuletniego Antosia.

Tradycją baby shower są rytuały odprawiane przez koleżanki przyszłej mamy. Uroczyste, a jednocześnie zabawne obrzędy mają odpędzić od ciężarnej złe myśli i dodać jej sił przed nadchodzącym porodem.
Bransoletka szczęścia. Przyjaciółki przynoszą koraliki i ozdoby, z których tworzona jest bransoletka. Nawlekając je, każdy gość wypowiada głośno życzenie dla bobasa. Przyszła mama nie może zdjąć bransoletki aż do dnia porodu. Ten talizman ma przypominać o tym, jak wiele osób trzyma za nią i za malucha kciuki.– Po porodzie schowałam bransoletkę do pudełka ze skarbami. Razem z nią trafiła tam plastikowa opaska ze szpitala na rączkę noworodka, pierwszy obcięty kosmyk włosków Szymusia – mówi Agnieszka.
Malowanie brzuszka. Ciążowe krągłości najczęściej kojarzą ci się z trudnościami w oddychaniu i częstymi wizytami w toalecie? Hm, popatrz też na nie z innej perspektywy. Podczas baby shower twój brzuch odgrywa rolę honorowego gościa, któremu należy się wyjątkowe traktowanie. Przyozdobiony wesołymi malunkami, orientalnymi wzorami, kolorowymi odciskami dłoni gości z pewnością będzie wspaniale prezentował się na pamiątkowych fotografiach.

Zabawy i konkursy to trzeci, ale wcale nie mniej ważny element imprezy. Daj wolne swoim lękom i poważnym rozmyślaniom o porodzie. Gry towarzyskie, kalambury, konkursy i quizy pomogą rozluźnić atmosferę. Im śmieszniejsze, tym lepiej!
Kto najlepiej zna mamę? Znakomitym pomysłem na zintegrowanie gości jest test wiedzy o przyszłej mamie i maluszku: o terminie porodu, imionach dla dziecka, wybranym szpitalu. Najlepiej, żeby pytania były ułożone przed imprezą i skonsultowane z bohaterką uroczystości.
Ile centymetrów w pasie? To zabawa, w której główną rolę odgrywa brzuch – i jego mały mieszkaniec. Zaproszone koleżanki zgadują, ile centymetrów ma przyszła mama w pasie. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie łatwe! – Na moim baby shower rozdałam przyjaciółkom długie tasiemki, a one miały je przyciąć „na miarę”. Potem po kolei oplatałam się nimi, ale okazało się, że wszystkie były za krótkie! Nie mogłyśmy powstrzymać się od śmiechu – wspomina Marta, mama dwumiesięcznej Amelki.
Imię dla malca Z kilkunastu rozsypanych sylab. Goście tworzą niespotykane, jak najzabawniejsze imiona dla maleństwa. Można też przeprowadzić konkurs na najpiękniejsze imię dla twojej pociechy. Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliście się, jak nazwiecie dziecko, taka burza mózgów będzie świetnym źródłem inspiracji.

Czy warto urządzić baby shower? Zapytaj na mamacafe.pl

Redakcja poleca

REKLAMA