Jak się przygotować do badania nasienia?

Aby badanie nasienia zostało wykonane rzetelne, pacjent musi się w odpowiedni sposób do niego przygotować. Najważniejszymi zaleceniami są: zdrowy tryb życia i wstrzemięźliwość płciowa w określonym przedziale czasowym. Sprawdź, ile dni trwa przygotowanie do badania nasienia, co jeszcze może wpłynąć na rzetelny wynik i czy można przywieźć do laboratorium próbkę z domu?
/ 08.08.2012 15:23

Właściwe przygotowanie do badania nasienia jest bardzo istotne ma bowiem bezpośredni  wpływ na otrzymany wynik.  Prawidłowe przygotowanie i wykonanie badania jest kluczowe dla prawidłowego odczytu parametrów nasienia, a co za tym idzie - prawidłowej oceny rzeczywistej płodności mężczyzny.

  • Zaleca się, aby na min. 7-14 dni przed badaniem odstawić (lub przynajmniej ograniczyć) używki oraz postarać się prowadzić w miarę „zdrowy tryb życia”.
  • Przed samym badaniem należy zachować 3-5 dni wstrzemięźliwości płciowej (tzn. nie współżyć lub nie pozbywać się nasienia w inny sposób). Badania dowodzą, że poniżej 3 dni jest zbyt mała koncentracja plemników w nasieniu, zaś powyżej 5 dni może wystąpić zwiększony odsetek plemników martwych. Zalecany czas abstynencji ma także związek z rożną intensywnością współżycia poszczególnych mężczyzn.

Oddanie nasienia do badania już samo w sobie jest stresogenne, więc powinno się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić pacjentowi odpowiedni poziom intymności i komfortu. W tym celu pacjent powinien udać się do specjalnie przygotowanego pomieszczenia.  W pomieszczeniu można przebywać samemu lub z partnerką. Przed oddaniem należy dokładnie umyć prącie wodą i mydłem. Wytrysk nasienia uzyskuje się poprzez masturbację.

Dopuszczalne jest także oddanie nasienia w trakcie stosunku przerywanego. Nie zaleca się pobierania nasienia z prezerwatywy ze względu na substancje chemiczne działające plemnikobójczo.

Polecamy na Babyonline.pl: Badanie nasienia - test SCD - video

Nasienie do badania musi pochodzić z jednego (pierwszego!) wytrysku.

Należy dołożyć wszelkich starań, aby cała próbka trafiła do specjalnego pojemniczka. Pojemniczek pacjent oddaje do laboratorium. Całość badania powinna przebiegać w temperaturze pokojowej, zaś pojemniczek powinien być ogrzany do temperatury ciała ludzkiego. Po oddaniu nasienie powinno być dostarczone do laboratorium w czasie nieprzekraczającym 30 min.

Polecamy: Badanie nasienia – prawidłowy wynik

Badanie nasienia – czy można przywieźć próbkę z domu?

Warunki oddania nasienia, temperatura i czas przechowywania w trakcie dostarczania do laboratorium - wszystko to w sposób istotny wpływa na późniejszą ocenę parametrów. Dlatego zaleca się, aby nasienie (jeśli jest to możliwe) oddać w specjalnym ośrodku.  Jeżeli nie ma takiej możliwości należy pamiętać, że nasienie powinno być oddane w warunkach higienicznych (po uprzednim umyciu prącia wodą z mydłem). Całość wytrysku powinna trafić do specjalnego jałowego pojemniczka. Następnie szczelnie zamknięty pojemniczek powinien być dostarczony do laboratorium w temperaturze ciała ludzkiego w czasie nie dłuższym niż 30 min.  Próbkę należy chronić przed słońcem.

dr n. med. Robert Jarema – chirurg - specjalista urolog FEBU,  konsultant ds. andrologii w Klinice InviMed w Warszawie

Redakcja poleca

REKLAMA