Bardzo ważne jest abyś zapewniła swojemu maleństwo pełnowartościowe białko, niezbędny składnik budulcowy tkanek i rozwoju organów. Unikaj nieświeżych potraw oraz tych, które zawierają konserwanty. Rzuć papierosy i kategorycznie zaprzestań spożywać alkohol.
Nie zapomnij o kwasie foliowym, można go już przyjmować na parę miesięcy przed planowaną ciążą. Występuje on w formie tabletek, do połykania. Jego zażywanie zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z wadami układu nerwowego, rozszczepu kręgosłupa, zmniejsza również ryzyko chorób serca oraz zapobiega anemii zarówno u maleństwa jak i u Ciebie. Naturalnym źródłem kwasu foliowego są brokuły, ziemniaki, pomarańcze, szparagi, groch, zielonolistne warzywa (szpinak, botwina), jaja. Jednak ze względu na słabą przyswajalność kwasu foliowego, powinno się go przyjmować w postaci tabletek raz dziennie po 0,4 mg.
W pierwszym okresie ciąży wzrasta również zapotrzebowanie na jod, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy u dziecka.
Jedz również gorzką czekoladę, orzechy, migdały i nasiona roślin strączkowych, które uzupełnią twój organizm w magnez. Pierwiastek ten chroni Ciebie przed przedwczesnym poronieniem, działa również przeciwobrzękowo i przeciwskurczowo.
Nie zapominaj o wapniu, znajdziesz go w mleku, jogurtach i serach.
Polecamy: Co powinna jeść wegetarianka w ciąży
Dieta uzupełniona w żelazo jest również bardzo istotna w okresie ciąży, gdyż to właśnie ono odpowiada za produkcję czerwonych krwinek i transport tlenu do komórek oraz wzmacnia odporność organizmu. Najbogatszym źródłem żelaza jest mięso i natka pietruszki.
Cynk jest także niezbędny ponieważ wspiera syntezę białek oraz wywiera pozytywny wpływ na skórę, paznokcie i włosy zarówno twoje jak i malca. Dlatego nie zapomnij uzupełniać swojej diety o pestki słonecznika, dyni, chude mięso i kiełki pszenicy. Dzienne zapotrzebowanie u kobiety ciężarnej na cynk wynosi 16 mg.
Główne zasady rządzące dietą w I trymestrze ciąży:
- Nie pij alkoholu.
- Ogranicz picie kawy.
- Jedz mało i często. Pięć posiłków dziennie co 2,5-3 godziny.
- Urozmaicaj posiłki.
- Jedz mięso, zapobiegniesz anemii. Zawiera ono dużo żelaza, którego zapotrzebowanie w okresie ciąży wzrasta o połowę.
- Pij dużo wody, często ale małe łyki.
- Wprowadź do diety zdrowe przekąski, np. obrana marchewka lub suszony owoc.
- Zrezygnuj z fast foodów i słodyczy, zawierają w sobie puste kalorie.
Zobacz także: Na czym polega catering dietetyczny?