Jak przetrwać upał będąc w ciąży

ciąża, kobieta, mężczyzna, plaża
Choć marzyłaś o pięknej pogodzie, teraz chciałabyś, aby przyszła jesień. Lato z brzuszkiem nie jest łatwe, zwłaszcza gdy dokucza gorąco. Oto rady, które pomogą przetrwać upały.
/ 16.07.2010 10:21
ciąża, kobieta, mężczyzna, plaża
Upał nie jest twoim sprzymierzeńcem. Senność, opuchnięcia, zawroty głowy to tylko niektóre dolegliwości, które mogą ci teraz dokuczać. Oto twoja lista postanowień, dzięki którym z nimi wygrasz.

Piję dużo wody
W gorące dni organizm bardzo mocno się poci. W ciągu dnia wydziela się ponad litr potu i ten brak trzeba uzupełnić. Nie czekaj, aż zachce ci się pić – brak pragnienia nie oznacza właściwego nawodnienia. Powinnaś wypijać nawet 2–3 litry płynów. Gdy pijesz za mało,
możesz czuć się zmęczona, rozkojarzona i mieć zawroty głowy. Nasilają się też typowe dla ciąży nudności, wymioty, zaparcia.

Wiem, co jem
Latem znacznie łatwiej o zatrucia pokarmowe. Choć nie są groźne dla dziecka, to przez biegunkę i wymioty, które zwykle są ich konsekwencją, możesz się odwodnić. Aby do tego nie dopuścić, pij dużo płynów – oprócz wody także herbatę rumiankową lub miętową, które działają antybakteryjnie. Przejdź na lekkostrawną dietę. Dolegliwości pomoże leczyć pieczone jabłko, gotowana marchewka, ryż na wodzie. Jeśli problemy się przedłużają, wypij preparat uzupełniający niedobory elektrolitów (np. Floridral, Gastrolit, Orsalit). Możesz też zjeść banana (jest bogaty w potas).

Zwalniam obroty
Wilgotne i gorące powietrze może potęgować zmęczenie. Zwłaszcza gdy jesteś w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. Nie walcz z opadającymi powiekami, lepiej utnij sobie krótką drzemkę. Zregenerujesz siły, których bardzo potrzebujesz.

Nie opalam się
Promienie słoneczne nie służą kobietom w ciąży. Przyszłe mamy nie powinny się opalać, bo wysoka temperatura im nie służy – może doprowadzić do omdlenia, a nawet do przedwczesnych skurczów macicy. Po dniu spędzonym na plaży zamiast opalenizny wokół nosa i ust mogą pojawić się też ciemne plamy, zwane ostudą. Ta zmiana pigmentu powstaje najczęściej w drugim trymestrze ciąży i znika po porodzie. Powoduje ją nadmierna produkcja
melaniny (barwnik odpowiedzialny za ciemnienie brodawek piersiowych w ciąży, pojawienie się ciemnej, pionowej linii pod pępkiem). Aby chronić skórę przed takimi zmianami w sytuacjach, gdy nie da się uniknąć słońca, używaj kremów z filtrem.

Jak przetrwać upały? Zapytaj na ciazaporod.pl

Dbam o nogi
Gdy jest gorąco, trudno uniknąć obrzęków dłoni i nóg. Niewielkie, pojawiające się wieczorami – to normalne zjawisko pod koniec ciąży. Ulgę przyniesie wtedy kąpiel w chłodnej wodzie i krótki wypoczynek z uniesionymi nogami. Możesz również smarować je chłodzącym kremem z mentolem. Zmień dietę: unikaj soli i smażonych potraw, zastąp je owocami i warzywami. Jeśli pracujesz, co godzinę wstań zza biurka i przespaceruj się. A gdy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę – to utrudnia odpływ krwi.

Lekko się ubieram
Naturalne materiały sprawiają, że skóra oddycha. Mniej się spocisz w ubraniach z bawełny, płótna czy lnu. Nie będzie ci też gorąco. Podczas upałów warto postawić na sukienki – unikniesz kłopotów z grzybicą, która częściej atakuje kobiety w ciąży. Jeśli masz problem z
potliwością stóp, noś przewiewne obuwie, a jeśli to nie pomaga – kup talk. Osuszaj nim nogi i buty kilka razy dziennie, albo używaj wkładek przeciwpotnych.

Uważam na klimatyzację
Zmiany temperatury mogą się skończyć przeziębieniem. Jeśli lato spędzasz w pracy – nie ufaj klimatyzacji. Gwałtowna zmiana temperatury może się skończyć przeziębieniem (np. podczas wchodzenia z rozżarzonej jak patelnia ulicy do wychłodzonego klimatyzacją pomieszczenia).
Podobnie – podczas jazdy klimatyzowanym samochodem. Organizm przyszłej mamy jest osłabiony i bardziej podatny na infekcje.

A z tym idź do lekarza:
Z wieloma letnimi problemami poradzisz sobie sama. Czasem jednak konieczna jest wizyta u lekarza.

Zmęczenie nie ustępuje nawet po dłuższym śnie. Chroniczny brak sił może być objawem anemii, która często zdarza się przyszłym mamom. Lekarz zleci ci badanie krwi, a w razie potrzeby przepisze preparat z żelazem.

Kłopoty żołądkowe trwają ponad dobę, gorączkujesz, jesteś osłabiona, boli cię głowa. Nudności i biegunka mogą osłabić organizm i pozbawić go niezbędnych soli mineralnych. Aby temu zapobiec, lekarz ułoży dla ciebie dietę regenerującą.

Do zwykłego kataru dołączyła wysoka gorączka, dreszcze, ból gardła lub mięśni. To znak, że przeziębienie przerodziło się w groźniejszą infekcję: grypę, anginę albo zapalenie krtani.

Obrzęki rąk, nóg i twarzy pojawiają się już od rana. Mogą być objawem gestozy (nazywanej też stanem przedrzucawkowym albo zatruciem ciążowym).

Na nogach uwidoczniły się linie żył. Nieleczone żylaki mogą powodować obrzęk nóg, bóle, a nawet zmiany martwicze skóry. A długotrwałe zastoje krwi w żyłach mogą doprowadzić do stanów zapalnych naczyń krwionośnych i do niebezpiecznych zakrzepów.

Ciemniejsze plamy na brzuchu pokrywają się pęcherzami, które swędzą. Może być to oznaką tzw. opryszczki ciężarnych. W takim przypadku wymagane jest specjalistyczne leczenie.

Redakcja poleca

REKLAMA