Irena z Tesaloniki
O Irenie z Tesaloniki mamy bardzo wiarygodne informacje, przynajmniej w części dotyczącej jej męczeństwa, ponieważ opisał je naoczny świadek kaźni. Wprawdzie na przestrzeni dziejów opowieść ta obrosła w dodatkowe, nieraz wymyślone szczegóły – dla „udramatyzowania” akcji, jednak nie straciła przez to na wiarygodności.
Irena była mieszkanką Tesalonik. Miała dwie siostry – Agape i Chione. Należały do zamożnych obywatelek miasta, do tzw. wyższej sfery. Wszystkie trzy siostry przywiązane były do wiary chrześcijańskie. Dlatego, kiedy w mieście ogłaszano edykt o prześladowaniach chrześcijan, wydany przez znanego wroga wyznawców Chrystusa, cesarza Dioklecjana, uwaga władz od razy skupiła się na Irenie i jej siostrach. Na szczęście zdążyły uciec i ukryć się w górach. Przedtem schowały święte księgi, aby nie zostały zniszczone przez prześladowców.
Jednak znalazł się donosiciel, który zdradził władzom miejsce pobytu sióstr. Zostały one doprowadzone przed oblicze prefekta. Najpierw usiłował je skłonić do dobrowolnego odstąpienia od wiary. Najstarsza siostra, Agape, oświadczyła: Nie mogę stać się niewolnicą szatana. Nie dam się zwieść, w sprawach wiary jestem stanowcza. Irena i Chione przyznały rację siostrze i stanowczo odmówiły wyrzeczenia się wiary. Prefekt wydał na nie wyrok, który wykonano. W 303 roku siostry zostały spalone na stosie.
Dzień św. Ireny z Tesaloniki– 5 maja.
Irena Cesarzowa
Urodziła się w Atenach około 750 roku. W wieku 16 lat została żona cesarza bizantyjskiego Leona IV. Po jego śmierci sprawowała władzę w imieniu niepełnoletniego syna Konstantyna (późniejszego cesarza Konstantyna IV). W tym czasie przeprowadziła w państwie wiele ważnych reform. Odnowiła kontakty z Zachodem i z papieżem Hadrianem. Dzięki jej inicjatywie na soborze w Nicei potępiono obrazoburstwo – czyli niszczenie obrazów i relikwii świętych.
Kiedy syn uzyskał pełnoletność, pozbawił Irenę władzy. Matka jednak nie zamierzała ustąpić a jej żądza władzy okazała się silniejsza od uczuć macierzyńskich. Irena kazała oślepić Konstantyna. Nie zdołała jednak pokonać narastającej przeciwko niej opozycji. Pod koniec życia została zesłana na wyspę Lesbos, gdzie na wygnaniu pokutowała za swoja dawną pychę i gwałtowność. Zmarła w 803 roku. Jest szczególnie czczona przez Kościół wschodni, ale jej kult przyjął się również na Zachodzie.
Dzień św. Ireny Cesarzowej – 9 sierpnia.
Irena Portugalska
Według legendy z XV wieku, miała być mniszką o niepospolitej urodzie, mieszkającą w pobliżu słynącej dzisiaj objawieniami Fatimy. Podobno odrzuciła oświadczyny kogoś ważnego w tej okolicy i urażony w swej dumie zalotnik kazał ją ściąć. Ciało Ireny wrzucił do rzeki Nabanis, dopływu Tagu. Zwłoki dopłynęły do miasta Scallabis i tam dopiero aniołowie pochowali Irenę w mogile znajdującej się na dnie rzeki.
Kult świętej Ireny Portugalskiej był w tym mieście bardzo silny, czego dowodzi fakt zmiany nazwy miasta ze Scallabis na Santarém.
Co oznacza imię Irena?
Imię Irena pochodzi od greckiego słowa eirene – pokój.
Dzień św. Ireny Portugalskiej – 20 października.