Imię - "prezent" na całe życie

Zanim maleństwo przyjdzie na świat, rodzice przez długi czas zastanawiają się nad jego imieniem.
/ 15.01.2010 07:50

Zanim maleństwo przyjdzie na świat, rodzice przez długi czas zastanawiają się nad jego imieniem. Letycja, Julia czy Szechina? Kewin, Filip czy Kordian? Imię to nie tylko etykietka, która odróżnia nas od siebie. To, słowo, na którego dźwięk odwracamy głowę. Każdy z nas utożsamia się ze swoim imieniem - ja – Natalia, ja - Krzysztof. Imiona dla dzieci - jakie nadawać?

Jeśli nie lubimy swojego imienia, to trochę tak, jakbyśmy nie akceptowali „cząstki” siebie.
Nikt nie pyta maluszka jak chce mieć na imię. To mama i tata dokonują wyboru, który nie zawsze w przyszłości odpowiada dziecku. Jakie imię wybrać: czy po dziadku czy popularne, czy oryginalne a może imię bohaterki serialu?? Wybór jest bardzo trudny.

Imię -

Do krótkich nazwisk pasują dłuższe imiona. Natomiast nazwiska pochodzące od rzeczownika np. Drops, Ryba, lepiej brzmią z uniwersalnymi imionami: Piotr, Anna, Katarzyna niż wymyślnymi, np. Letycja lub Lukrecja.

Według zaleceń Komisji Kultury Języka PAN dzieciom rodziców z obywatelstwem polskim powinno nadawać się imiona w formie przyswojonej przez polszczyznę. A więc Piotr nie Peter, Małgorzata a nie Margarita, Kewin a nie Kevin. W przypadku, gdy któreś z rodziców jest obcokrajowcem lub ma podwójne obywatelstwo, urzędnicy zapisują imię w formie podanej przez rodziców - Xawier, Fabienne.

Rodzice nie do końca mają wolną rękę w wyborze imienia dla dziecka. Według prawa kierownik Urzędu Stanu Cywilnego musi odmówić wpisania imienia nieprzyzwoitego, ośmieszającego lub w formie zdrobniałej. Również nie może zgodzić się na nadanie więcej niż dwóch imion oraz imienia, które nie pozwala odróżnić płci maluszka.

Jeśli wybrane imię nagle przestało się podobać rodzicom - można dokonać zmiany (w ciągu 6 miesięcy). Należy zgłosić się do USC i założyć pisemne oświadczenie z prośbą o zmianę.
Wówczas urzędnik dokona w dokumentach stosowną adnotację i sprawa będzie załatwiona.
Co ciekawe nawet dorosła Ania może zmienić imię na Agnieszka. Tylko w takiej sprawie musi zgłosić się do starostwa lub prezydenta miasta.

Zanim dokonasz wyboru:

  • zadbaj o to by imię pasowało do nazwiska. Nie jest dobrym pomysłem połączyć wyszukane imię z pospolitym nazwiskiem np. Pamela Kogut,
  • wybierz imię razem z tatą dziecka - to przyjemne zajęcie na koniec ciąży,
  • uważaj na mody - gdy zawołasz malucha z popularnym imieniem, może przybiec do ciebie wielu malców,
  • nie dodawaj do sławnego nazwiska kojarzącego się z nim imienia np. Adam Mickiewicz lub Michał Anioł,
  • pamiętaj, że twarde w brzmieniu imiona typu Hermenegilda bardzo często odbierane są jako niemiłe dla ucha,
  • bądź ostrożna z imionami bohaterów seriali. Pomyśl o tym, że o bohaterach wszyscy zapomną po zakończeniu emisji w telewizji. A imię po kilku latach może śmieszyć.
  • jeśli koniecznie chcesz, aby pamięć po dziadkach, w postaci imienia była zachowana w kolejnym pokoleniu, lepiej nadaj to imię jako drugie. Dziecko może mieć żal, że rodzice nazwali go Józef, Maciek (lepiej będzie Maciek, Józef).

Ciekawostki:
W Polsce mieszka 31 Juniorów, czterech chłopców o imieniu Xawier i dziewięć dziewczynek, które nazwano Fabienne. W rejestrze PESEL tylko raz występują takie imiona, jak: Nianiek, Gumpert, Jad, Paloma i Telimena, Solidariusz, Zorro i Dagnosław.

Celina Fręczko, położna


Redakcja poleca

REKLAMA