Hipotrofia płodu a cięcie cesarskie

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie jedna myśl: czy mój lekarz, który prowadził ciążę z hipotrofią płodu powinien skierować mnie na wcześniejsze rozwiązanie ciąży poprzez cc?
/ 03.06.2011 12:34

Hipotrofia płodu a cięcie cesarskie

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie jedna myśl: czy mój lekarz, który prowadził ciążę z hipotrofią płodu powinien skierować mnie na wcześniejsze rozwiązanie ciąży poprzez cc? Bo przecież ciąża z hipotrofią jest ciążą wysokiego ryzyka i podczas porodu może dojść do niedotlenienia mózgowego.

Agaziom

Hipotrofia płodu nie jest bezwzględnym wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Na zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu „nakłada się” niewydolność oddechowa dlatego częstość porodów operacyjnych jest większa. Jednak z góry nie określa się, że musi być wykonane cięcie cesarskie. Bowiem nierzadko dąży się do wcześniejszego ukończenia ciąży poprzez wzniecenie porodu np. podanie we wlewie dożylnym oksytocyny. Sposób ukończenia ciąży będzie zależał od dobrostanu płodu, wydolności łożyska. Decyzję podejmie lekarz ginekolog pełniący dyżur w szpitalu. Zachęcam panią do liczenia ruchów płodu. 

Pozdrawiam serdecznie