Dziś nikogo nie dziwi widok czterdziestoletniej ciężarnej. Podpowiadamy, jak zadbać o prawidłowy rozwój ciąży w tym wieku.
Materiały prasowe/04.05.2012 12:05
fot. Panthermedia
Najpierw kariera, stabilizacja finansowa, własne mieszkanie, a dopiero potem dziecko – dziś kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Jednak by ciąża w tym wieku przebiegła bezpiecznie, a dziecko urodziło się zdrowe, muszą pamiętać o regularnych badaniach.
Świadome i odpowiedzialne
Dojrzałe macierzyństwo to często świadoma decyzja rodziców. Wiek matki to tylko jeden z wielu czynników decydujących o stanie zdrowia dziecka. Może dlatego w ostatnich latach czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą dzieci w przedziale od 30 do 44 lat. Na Zachodzie powoli staje się to normą. Choć ryzyko urodzenia chorego dziecka rośnie wraz z upływem lat, to aż 70% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety jeszcze przed 35. rokiem życia. Wynika to z faktu, że młode kobiety statystycznie rodzą więcej dzieci, ale także rzadziej stosują się do zaleceń lekarzy.
Mama last minute
Dojrzałe mamy są bardziej świadome zagrożeń, jakie mogą wiązać się z późną ciążą, dlatego szczególnie dbają o to, by być pod stałą opieką ginekologa i wykonują wszystkie niezbędne badania. Dodatkowo każda przyszła mama po 35. roku życia jest kierowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia na bezpłatne badania prenatalne.
Przebadaj się
Z statystyk wynika, że wraz z wiekiem matki wzrasta ryzyko wystąpienia u dziecka wad chromosomalnych. U 20-latek wynosi ono 1 na 1340 przypadków, a w wieku 30 lat już 1 na 800 przypadków. Te liczby mogą wydawać się niepokojące, jednak odpowiednia profilaktyka i opieka w ciąży mogą skutecznie uchronić zarówno mamę, jak i dziecko przed wieloma chorobami. Ciąża po trzydziestce, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko, zawsze wiążę się z większym ryzykiem. Jednak szanse na szczęśliwy finał są ogromne.
Jak zadbać o prawidłowy rozwój ciąży?
Podstawą jest stała opieka ginekologiczna i regularne wykonywanie w ciąży badań prenatalnych. Pozwalają one na systematyczne sprawdzanie stanu zdrowia dziecka. Dzięki nim lekarz może nie tylko zobaczyć, jak rozwija się maluszek, ale w razie konieczności odpowiednio wcześnie zacząć leczenie i zareagować na ewentualne nieprawidłowości. Dlatego, jeśli masz ponad 35 lat i spodziewasz się dziecka, wybierz lekarza prowadzącego, który rozumie wagę profilaktyki i nie zaniedbuj zleconych przez niego badań.