Dobry humor w ciąży - 8 rzeczy które go poprawią

dobry humor w ciąży fot. Fotolia
Co z tego, że nie mieścisz się już w ukochane dżinsy, miewasz mdłości i czasem jest ci ciężko? Plusów jest więcej! One sprawią, że się uśmiechniesz!
/ 23.07.2013 14:37
dobry humor w ciąży fot. Fotolia

Największym plusem ciąży jest oczywiście to, że już wkrótce narodzi się najcudowniejszy człowiek pod słońcem! Inne pozytywne efekty ciąży, choć mniej spektakularne, są również warte odnotowania dla dobra humoru przyszłej mamy. Po to, byś w gorszych chwilach mogła sobie o nich szybko przypomnieć.

1. Dobry humor w ciąży - Zapominasz o odchudzaniu

Hurra! Wreszcie nie musisz już liczyć kalorii przy każdym posiłku. Owszem, nadal powinnaś odżywiać się zdrowo, ale przecież nie możesz się głodzić, bo żywisz już nie tylko siebie.

2. Dobry humor w ciąży - Inni zaczynają cię rozpieszczać

Z dnia na dzień znajdziesz się w centrum zainteresowania. Bliscy i znajomi będą ciągle dopytywać, jak się czujesz, czy coś cię boli, czego potrzebujesz. Nie tylko partner, ale także rodzina będą cię rozpieszczać i pomagać na każdym kroku. Wiele zostanie ci wybaczone, bo przecież w tym stanie nie wolno cię denerwować. Także znajomi będą mieć więcej czasu na spotkania z tobą, będą ciekawi, jak rośnie maluch i jak sobie radzisz. Chętnie ci też pomogą. Wykorzystaj to, by ułatwić sobie życie, oczywiście nie nadwyrężając zbytnio ludzkiej życzliwości.

3. Dobry humor w ciąży - Nie musisz stać w kolejkach

Na poczcie i w wielu sklepach obowiązuje zasada obsługi kobiet w widocznej ciąży bez kolejki. Do tej pory to ty ustępowałaś miejsca i przepuszczałaś przyszłe mamy. Teraz śmiało sama korzystaj z tego przywileju. Twoim nogom przyda się krótsze stanie w kolejkach (zwłaszcza, gdy są opuchnięte od upału). Na życzliwe traktowanie możesz także liczyć w komunikacji miejskiej. Być może nie zawsze, ale zazwyczaj znajdzie się ktoś, kto zrozumie, że utrzymanie równowagi z brzuszkiem jest dużo trudniejsze niż bez niego i ustąpi ci miejsca.

4. Dobry humor w ciąży - Pojawiają się nowe sny

Czasem dziwne albo nawet straszne, ale barwne i wyjątkowo sugestywne. Nie wiadomo do końca, dlaczego akurat w czasie ciąży są aż tak bardzo „filmowe”. A może pamięta się je dobrze ze względu na… częste wstawanie np. do łazienki? Okazuje się, że sny kobiet w ciąży są podobne. I nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę teorię, zgodnie z którą marzenia senne są odzwierciedleniem teraźniejszości. I choć każda przyszła mama traktuje swój stan wyjątkowo, jej przeżycia i doświadczenia są zwykle podobne do doświadczeń innych ciężarnych.

5. Dobry humor w ciąży - Seks staje się przyjemniejszy

Mnóstwo kobiet przyznaje, że seks w ciąży sprawiał im większą przyjemność niż kiedykolwiek (między innymi dlatego, że nie martwiły się
o nieplanowaną ciążę). Wiele kobiet właśnie w ciąży przeżywa swój pierwszy w życiu orgazm, bo ciało jest wrażliwsze na dotyk, a miejsca intymne znacznie mocniej ukrwione.

6. Dobry humor w ciąży - Włosy nabierają blasku

Zmiany hormonalne wywołane ciążą powodują, że skóra głowy produkuje więcej sebum. Dlatego włosy, które do tej pory były suche i łamliwe, stają się mniej kłopotliwe. Hormony mogą też zmieniać strukturę włosów, wpływać na ich elastyczność lub skręt. Niektóre kobiety mają wrażenie, że w ciąży ich włosy zgęstniały. Tymczasem włosów wcale nie przybywa, tylko mniej ich wypada, bo pod wpływem hormonów ciążowych mają przedłużony cykl życia.

7. Dobry humor w ciąży - Cera wygląda promiennie

Zauważyłaś, że twoja twarz stała się bardziej gładka i spłyceniu uległy małe zmarszczki? To zasługa zwiększonej objętości krwi krążącej w organizmie. Dzięki niej skóra na twarzy nabiera różowego zabarwienia, co daje efekt świeżości.

8. Dobry humor w ciąży - Ustępują dolegliwości

Gdy spodziewasz się dziecka, w twoim organizmie rośnie produkcja kortykosteroidów, hormonów o działaniu przeciwzapalnym i hamującym procesy alergiczne. Są one wykorzystywane w leczeniu chorób uczuleniowych. Ty dostajesz je od natury w prezencie! Docenisz to, jeśli zmagasz się z alergią skórną – jej objawy złagodnieją. W ciąży poprawia się też stan zdrowia kobiet cierpiących na choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, czy stwardnienie rozsiane.

W czasie ciąży musisz wyjątkowo dbać nie tylko o  swoje zdrowie, ale i zdrowie dziecka. Właśnie z tego powodu powinnaś robić kontrolne badania w danych tygodniach ciąży. Jeśli nie wiesz, co w jakim terminie powinnaś uczynić, skorzystaj z naszego cyklu ciąża tydzień po tygodniu. Dzięki niemu dowiesz się, jak rozwija się twoja pociecha oraz nie umknie ci żadna rzecz, której powinnaś dopilnować!

Redakcja poleca

REKLAMA