Dni płodne po okresie fot. Adobe Stock

Dni płodne po okresie - czy są zaraz po menstruacji?

Zazwyczaj 7. dzień 28-dniowego cyklu kobiety w teorii określa początek dni płodnych. Jeśli twój okres trwa 4 dni, możesz być niemal pewna, że przez 3 dni po nim jesteś niepłodna. Jeśli twój okres jest dłuższy, dni płodne masz zaraz po okresie. W praktyce dni płodne to 4-5 dni poprzedzających owulację oraz 2-3 dni po jajeczkowaniu.
Edyta Liebert / 09.07.2020 13:03
Dni płodne po okresie fot. Adobe Stock

Dni płodne mogą obejmować zakres 7 dni przed owulacją i do 2 dni po niej, ale najczęściej są to 5 dni przed owulacją i max. 3 dni po spodziewanej owulacji. 

Czy po okresie są dni płodne

Wiele kobiet docieka, czy jeśli ich miesiączki są np. tygodniowe, to czy od razu od końca krwawienia stają się płodne. Literatura naukowa nie mówi o sztywnych ramach cyklu menstruacyjnego i posiłkuje się jedynie stwierdzeniem, że przy regularnych 28-dniowych cyklach owulacja występuje 14. dnia cyklu i jedyną stałą jest kolejne 14 dni do krwawienia. A czas płodności i niepłodności przed owulacją jest ruchomy i można obliczać go wstecz.

Zazwyczaj dni niepłodne po okresie są zależne od długości krwawienia - jest ich ok. 3. A potem, z uwagi na to, że plemniki są zdolne przeżyć w pochwie nawet 7 dni, współżycie 8. dnia cyklu bez zabezpieczenia może owocować ciążą. Przeciętnie plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy 3-5 dni.

Dni płodne i dni niepłodne po okresie 

By dowiedzieć się czy zaraz po okresie są dni płodne, przeanalizuj długość swojego cyklu, czas krwawienia i obserwuj swój śluz. Niektóre kobiety badają także temperaturę, której wynik nanoszą na wykres i w ten sposób wyciągają dane statystyczne, dotyczące swojej płodności i niepłodności. Warto wiedzieć, że, cykl menstruacyjny, który rozpoczyna się krwawieniem miesięcznym, a kończy w ostatnim dniu przed następnym krwawieniem, dzieli się na 3 fazy:

  • Faza niepłodności względnej. Jeśli cykle są standardowe (czyli jest około 28 dni odstępu między miesiączkami), wówczas ta faza jest zaliczana do okresu niepłodności. Jeśli kobieta ma krótkie cykle miesięczne, dojrzewanie komórki jajowej zaczyna się już na tyle wcześnie, że może być płodna już pod koniec miesiączki.
  • Faza płodności. Komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika, może żyć do 24 godzin, więc do poczęcia może dojść tylko w tym czasie.
  • Faza niepłodności. Ten okres jest stały - trwa zazwyczaj 12-14 dni. 

Jak obliczyć dni płodne

Rekomendujemy korzystanie z kalkulatorów dni płodnych. Arytmetyka przychodzi na pomoc wielu kobietom, które nie mają wiedzy na temat tego, czy po okresie mają dni niepłodne, czy jednak zaraz po nim są już płodne. Zmienna długość cykli, zmiana stylu życia czy pojedyncze, stresujące wydarzenia mogą opóźniać owulację i obliczenia mogą być odmienne od faktycznego stanu rzeczy.

Więcej na temat: Objawy wczesnej ciąży - czy spodziewasz się dziecka?
Jak rozpoznać owulację i dni płodneMetoda termiczna - na czym polega ta antykoncepcja?
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/31.07.2020 23:26
Owulację można kontrolować poprzez badanie poziomu lh w ślinie i można używać do tego dostępnych urządzeń jak Afrodyta Smart. Wyniki poziomu hormonu są zapisywane na darmowej aplikacji w telefonie.
/12.07.2020 13:23
Przy nieregularnym cyklu najciężej wyliczyć dni płodne. Ale nie jest to niemożliwe. Mam w domu termometr owulacyjny cyclotest mysense. Metoda objawowo- termiczna pozwala na wyliczenie owulacji na podstawie temperatury i opisania objawów, tj. zmiany cery w cyklu, występowanie napięcia, zmiana śluzu i wiele innych. Dodatkowo fajną funkcją jest przesył zapisu danych przez bluetooth na aplikację w telefonie