Dieta cukrzycowa?

Jestem w 38. tygodniu ciąży. Wczoraj odebrałam wyniki badań i jestem przerażona. W 32. tygodniu miałam robione badanie na poziom cukru. Na czczo wynik był bardzo dobry ale po obciążeniu 75g glukozy cukier spadł znacznie poniżej normy. Dostałam skierowanie do dietetyka.
/ 28.03.2011 07:46

Dieta cukrzycowa?

Jestem w 38. tygodniu ciąży. Wczoraj odebrałam wyniki badań i jestem przerażona. W 32. tygodniu miałam robione badanie na poziom cukru. Na czczo wynik był bardzo dobry ale po obciążeniu 75g glukozy cukier spadł znacznie poniżej normy. Dostałam skierowanie do dietetyka. Pani doktor poleciła stosować dietę, taka jak dla cukrzyków. Przynajmniej tak mi się wydaje. Nie jem słodyczy, za to dużo owoców i warzyw. Jem 6 posiłków dziennie. 2 dni temu powtórzyłam badania i szczerze powiem zgłupiałam. Cukier na czczo mam w normie: 4,00 mmol/L norma: w tym laboratorium wynosi: 3,61 do 6,10 mmol/L. Po posiłku cukier podskoczył aż do 8,99 mmol/L. Nie wiem czy powinnam się tym martwić. Zjadłam dokładnie to co na liście od pani dietetyk: płatki z mlekiem i małą kawę z łyżeczką cukru. Drugie pobranie krwi miało być po półtorej godzinie ale było po godzinie. Czy to mogło mieć jakiś wpływ na wyniki?? Wizytę w szpitalu mam dopiero 4.04.

Nutkans

W przypadku nieprawidłowego poziomu cukru po obciążeniu glukozą (cukier za niski) zawsze należy skorzystać z konsultacji u diabetologa. Dieta w cukrzycy zabrania przyjmowania cukru a i też niektórych owoców, bowiem podwyższają poziom glukozy we krwi. Podobnie płatki –jeśli są słodzone np. słodkie płatki kukurydziane też mogą podwyższać poziom glukozy. Poziom glukozy w 1. godzinę po posiłku u osoby zdrowej powinien być mniejszy niż 160mg/dl czyli mniej niż 8,9 mmol/l. Taka jest norma poziomu glukozy dla osoby nie mającej cukrzycy. Poziom glukozy w 2.godziny po posiłku do 140 mg/dl (7,8 mmol/l ). Z wynikiem oczywiście proszę udać się na wizytę 4 kwietnia.

Pozdrawiam serdecznie

Redakcja poleca

REKLAMA