Czy można nosić dziecko na rękach, będąc w ciąży?

Chciałabym się dowiedzieć czy noszenie starszego dziecka jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Nie chodzi mi tu o samo dźwiganie.
/ 04.04.2012 10:15

Starsza córeczka-nosić na rękach?

Chciałabym się dowiedzieć czy noszenie starszego dziecka jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Nie chodzi mi tu o samo dźwiganie. Jestem w 32. tygodniu ciąży i zdarza mi się czasami nosić starszą córkę (14m ). Mając ją na rękach uciska ona trochę górną część brzucha tzn. pod biustem. Czy może to być szkodliwe dla mojego nienarodzonego dziecka zwłaszcza, że dzidzia ma główkę u góry?

Paulina

Problemem może być właśnie „samo” dźwiganie- nie zaleca się tego w ciąży gdyż może w konsekwencji doprowadzić do krwawienia, poronienia (we wczesnej ciąży) lub porodu przedwczesnego. Oczywiście nie można całkowicie wyeliminować w okresie ciąży dźwigania, tak jak w pani przypadku- jak nie wziąć dziecka na ręce? Dlatego proszę podnosić dziecko z poziomu np. łóżka a nie z poziomu podłogi. Takie dźwiganie (z podłogi) bardziej obciąża kręgosłup. Ochroną przed uciskiem dla płodu są wody płodowe.

Pozdrawiam serdecznie

Redakcja poleca

REKLAMA