POLECAMY

Cukrzyca w ciąży

Witam. Jestem w 28. tyg. ciąży (druga ciąża). Po obciążeniu glukozą wyszło, że mam cukrzycę ciążową.
Cukrzyca w ciąży

Witam. Jestem w 28. tyg. ciąży (druga ciąża). Po obciążeniu glukozą wyszło, że mam cukrzycę ciążową. Jestem już pod opieką diabetologa. Dodam, że w pierwszej ciąży nie miałam cukrzycy, a poród odbył się siłami natury. Jestem na specjalnej diecie, codziennie mierzę poziom cukru we krwi, minimum 3 razy dziennie. Bardzo uważam na to, co jem, mimo tego przeważnie co trzeci dzień muszę wybierać po jednej lub dwie jednostki insuliny (zalecenie diabetologa w razie gdyby poziom cukru się podniósł). Do kolejnej wizyty insulinę mam doraźnie. Chociaż jestem dobrej myśli, to boję się, że dziecko może urodzić się za duże, itd.
Moje pytanie skierowane jest w kierunku porodu. Czy przez to, że mam cukrzycę, lekarz będący w tym czasie na zmianie w szpitalu może zadecydować, że poród odbędzie się przez cesarskie cięcie? Czy cukrzyca nie jest powodem do takiej decyzji? Ja bardzo chciałabym rodzić sama, bo moim zdaniem to cudowne przeżycie. Pozdrawiam.


Justyna
Najważniejsze jest, aby wcześnie rozpoznać cukrzycę ciężarnych, to znaczy poprzez wykonanie testu po obciążeniu glukozą. U pani badanie to wykonano - więc to już pierwszy krok do zapobiegania powikłaniom cukrzycy ciężarnych. Kolejny krok w pani przypadku też wykonano, to znaczy kontrola poziomu cukru i jego regulacja. Myślę, że może być pani dobrej myśli, a nawet powinna pani myśleć optymistycznie.

Cukrzyca ciężarnych nie jest bezwzględnym wskazaniem do cięcia cesarskiego. Przy cukrzycy ciężarnych należy dążyć do ukończenia ciąży w terminie (tzn. dba się o to, aby ciąża nie była przenoszona). To, czy poród zakończy się cięciem cesarskim, czy może pani urodzić siłami natury, zależy od wielu czynników, np. czy poród postępuje (np.czy rozwarcie się powiększa), czy nie występują zaburzenia w tętnie płodu itd. Życzę powodzenia i niech poród odbędzie się siłami natury, skoro tego pani tak pragnie.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY: Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego. WAŻNE. GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA: Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. *****