Co wolno w ciąży

Co wolno w ciąży fot. Edipresse
Zastanawiasz się teraz, jak ciąża zmieni Twoje zwyczaje. Okazuje się, że wcale nie tak bardzo.
/ 14.01.2010 09:56
Co wolno w ciąży fot. Edipresse
Malutka istotka już niedługo na zawsze odmieni Twoje życie. Ale najpewniej Ty już teraz czujesz się mamą. Troskliwą i odpowiedzialną. Nie musisz jednak nagle zrezygnować ze stylu życia, jaki prowadziłaś do tej pory. Choć są sprawy, na które teraz powinnaś bardziej uważać.

Ale czy obiegowe opinie na temat tego, co trzeba, a czego nie wolno podczas ciąży, są słuszne? Na to pytanie odpowiada doświadczony ginekolog położnik, prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska. Sprawdź więc, czy możesz nadal...

...pić kawę?
Tylko niewiele.
Kofeina przenika bowiem przez łożysko do układu krwionośnego płodu. Duże jej ilości mogą więc zwiększyć ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka z niedowagą. Ale picie jednej filiżanki słabej kawy z mlekiem dziennie uważane jest za bezpieczne.

Nie zapominaj, że kofeina znajduje się również w herbacie, coli, napojach energetyzujących, kakao i czekoladzie. Są również inne powody, by zrezygnować lub ograniczyć picie napojów z kofeiną. Działa ona moczopędnie, przez co odwadnia i wypłukuje z organizmu wapń, przeszkadza także w przyswajaniu żelaza. A to jest szkodliwe zarówno dla Ciebie, jak i dla rozwijającego się dziecka.

...farbować włosy?
Tak.
Nie ma dowodów, że może to szkodzić maleństwu. Jeśli masz obawy, poczekaj z koloryzacją do drugiego trymestru, kiedy to główne organy dziecka są już ukształtowane i mija największe niebezpieczeństwo, że substancje zawarte w farbach mogłyby mu zaszkodzić.
Farbowanie rób w pomieszczeniu dobrze wentylowanym, używaj rękawiczek ochronnych i nie pozostawiaj preparatu na włosach dłużej niż zaleca producent – zmniejszysz ryzyko jego złego oddziaływania. A może wypróbujesz preparaty ziołowe – np. hennę uważa się za nieszkodliwą, ponieważ zawiera naturalny barwnik. Weź też pod uwagę, że hormony ciążowe zmieniają reakcję włosów na farbę i efekt różni się od oczekiwań.

...używać komputera?
Możesz.
Badania wykazały, że emitowane przez monitory promieniowanie nie przekracza bezpiecznego progu, określonego przez międzynarodowe normy. Do 20. tygodnia ciąży powinnaś jednak co dwie godziny robić piętnastominutowe przerwy, by wyjść z pomieszczenia, w którym jest komputer.
Po tym terminie możesz pracować normalnie, ale unikaj długiego siedzenia, zwłaszcza w niewygodnej pozycji i na źle dobranym krześle. Może to się skończyć bólem pleców i obrzękami nóg. Często zmieniaj pozycję i spaceruj, by pobudzić krążenie.

...uprawiać sport?
Jak najbardziej.
Jeśli do tej pory trenowałaś, nie rezygnuj z tego. Dostosuj jedynie do swojego stanu rodzaj ćwiczeń i ich intensywność.
Ruch poprawia funkcjonowanie układu krążenia oraz oddechowego – dzięki temu będziesz lepiej tolerować wysiłek podczas ciąży i samego porodu. Kobiety, które ćwiczyły, rodzą szybciej, a ich dzieci osiągają wyższą ocenę w skali Apgar niż noworodki mam mało aktywnych. Sport polepsza też przemianę materii, masz zatem szansę nie przytyć w ciąży zbyt dużo.
Wybierz specjalne zajęcia dla przyszłych mam (są organizowane w wielu klubach fitness) lub znajdź trenera, który ułoży dla Ciebie indywidualny program ćwiczeń. Wcześniej jednak porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem.

...pić alkohol?
Nie.
Ale nie czuj się winna, jeśli robiłaś to, zanim dowiedziałaś się o ciąży. Najważniejsze, że teraz będziesz na to uważać. W tej kwestii eksperci są bowiem zgodni: ta sama ilość alkoholu, która krąży w Twojej krwi, dotrze też do dziecka. Dlatego nawet sporadyczne upicie się dobrymi drinkami może spowodować komplikacje w czasie porodu czy niedowagę u noworodka. Lepiej dmuchać na zimne – przecież nic się nie stanie, jeśli przez kilka miesięcy będziesz całkowitą abstynentką.
Pamiętaj, że nie ma alkoholu „lepszego” i „gorszego” – lampka wina, małe piwo czy kieliszek wódki (nawet zmieszanej z sokiem) zawierają mniej więcej tyle samo czystego alkoholu etylowego. Zawsze więc, gdy będziesz miała ochotę sięgnąć po drinka, miej na uwadze, że nie pozostanie to bez wpływu na zdrowie maluszka.

Jak odzwyczaić się od kawy? Pomocy!!! - porozmawiaj na forum!



...latać samolotem?
Możesz,
ale większość linii lotniczych stawia warunki. Na przykład polski LOT od kobiet w widocznej ciąży i po 36. tygodniu wymaga zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do odbycia lotu. Przed planowaną podróżą warto to sprawdzić u danego przewoźnika.
Poza tym jako przyszła mama jesteś szczególnie narażona na problemy z krążeniem, bo zwiększa się ilość płynów w organizmie (obrzęki). A kiedy długo siedzisz, w nogach może zalegać krew, rozciągając żyły (żylaki). Wysoka temperatura, która często panuje w samolocie, znacznie nasila te problemy.
Podczas długiego lotu staraj się co godzinę wstawać i chwilę pochodzić. Poproś też o miejsce w przerwie pomiędzy rzędami, abyś mogła łatwiej rozprostować nogi i poruszać nimi podczas siedzenia. Na czas lotu włóż wygodne pantofle (nieco większe, z szerokimi noskami) lub nawet tylko skarpetki, bo możesz mieć obrzęki.
Lepiej też nie lataj małymi samolotami, ponieważ ciśnienie panujące w kabinie może być zbyt niskie. Kobietom, które mają problemy z za wysokim ciśnieniem, lekarze zalecają, by w ogóle zrezygnowały z latania. Przed podróżą zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem.

...podgrzewać w mikrofalówce?
Tak,
chociaż bezpieczeństwo jej używania to nadal sprawa kontrowersyjna. Nie udowodniono, by było szkodliwe, uważa się jednak, że oko i ludzki płód są szczególnie narażone na działanie mikrofal, gdyż są zbyt małe, by rozproszyć ciepło wytwarzane przez te fale.
Ostrożności nigdy za wiele. Upewnij się więc, że Twoja kuchenka jest szczelna: drzwiczki się domykają i nic nie jest w nich przytrzaśnięte, a uszczelki nie są zniszczone. Unikaj też stania naprzeciw kuchenki w czasie jej pracy.

...jeść sery pleśniowe?
Lepiej ich unikać.
Sery dojrzewające (typu brie, camembert) i pleśniowe (np. rokpol, lazur), niepasteryzowane mleko kozie i owcze, a także ich przetwory to potencjalne źródła listerii, bakterii wywołującej listeriozę. Przyszłe mamy są bardziej podatne na tę chorobę, a ciężkie jej przypadki (choć rzadkie) mogą przedwcześnie wywołać poród lub infekcje u noworodka. Najlepiej więc, by miłośniczki serów pleśniowych zrezygnowały z nich podczas ciąży. Warto do minimum ograniczyć ryzyko zakażenia.

...kochać się z mężem?
Tak,
o ile Twoja ciąża przebiega prawidłowo i ani Ty, ani Twój partner nie cierpicie na infekcje. Maleństwo jest w Twoim łonie dobrze chronione przez czop śluzowy zamykający szyjkę macicy oraz przez worek owodniowy, więc nie ma powodów do obaw. W pierwszym trymestrze na wszelki wypadek unikaj pozycji z głęboką penetracją, a w drugiej połowie ciąży klasycznej i tych, w których partner może uciskać Twój brzuch.
Bezpieczniej jest jednak zaprzestać stosunków na trzy tygodnie przed spodziewanym porodem. Jeśli już kiedyś poroniłaś, miałaś problemy z zajściem w ciążę, urodziłaś pierwsze dziecko przed czasem albo zaobserwowałaś jakiekolwiek krwawienie podczas ciąży, przed podjęciem współżycia skonsultuj się ze swoim lekarzem.

...urządzać pokoik?
Raczej nie.
Choć nie ma pewności, czy powszechnie używane emulsje i emalie mogą przyczynić się do uszkodzeń nienarodzonego dziecka, malowanie nie jest zajęciem dla Ciebie. Nie powinnaś nawet przebywać (ani nocować!) w świeżo malowanych pomieszczeniach. Wiele farb zawiera ołów, a niektóre także toksyczną rtęć.

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Konsultacja: prof. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik


Jak odzwyczaić się od kawy? Pomocy!!! - porozmawiaj na forum!
Tagi: ciąża, dieta

Redakcja poleca

REKLAMA