POLECAMY

Ciężki poród

Jestem w 22 tyg. ciąży. W maju spodziewam się rozwiązania. Mam wadę wzroku -5 i -7. Byłam u okulisty w związku z tym i pani doktor nie bardzo wiedziała, czy dać zaświadczenie na cesarskie cięcie czy nie. Mówiła, że wszystko zależy od porodu, jeśli będzie ciężki, wzrok może mi się pogorszyć.
Ciężki poród

Jestem w 22 tyg. ciąży. W maju spodziewam się rozwiązania. Mam wadę wzroku -5 i -7. Byłam u okulisty w związku z tym i pani doktor nie bardzo wiedziała, czy dać zaświadczenie na cesarskie cięcie czy nie. Mówiła, że wszystko zależy od porodu, jeśli będzie ciężki, wzrok może mi się pogorszyć. Wreszcie napisała w zaświadczeniu, że w razie ciężkiego porodu zaleca się rozwiązanie przez cesarskie cięcie. I tu mam pytanie: skąd będę wiedziała, że to ciężki poród, w której fazie to można stwierdzić. Czy mogę w razie czego prosić lekarza o cesarkę? Wiem, że jak zacznie się akcja porodowa lekarze raczej będą próbowali przeprowadzić ją do końca (nawet w ciężkim porodzie). Nie wiem czy moje zaświadczenie wezmą pod uwagę. Wzrok to dla mnie bardzo ważna sprawa i nie chciałabym, aby znowu mi się pogorszył - kilka lat temu wada się w końcu ustabilizowała i jak na razie stoi w miejscu. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję

Katarzyna
Nie mogę nic napisać negatywnego o lekarzach, ale wiem też, że różnie bywa z zaświadczeniami. O wszystkim decyduje lekarz, który „jest przy porodzie” - to do niego należy ostatnie zdanie. Czasami w przypadku towarzyszących schorzeń tak jak np. wada wzroku ginekolog prosi o konsultację okulistę z danego szpitala i na jej podstawie podejmuje decyzję w jaki sposób odbędzie się poród. Szczerze, takie pojęcie „ciężki poród” to pojęcie względne. W położnictwie w godzinę może się wiele wydarzyć.
Ciężki poród to poród przedłużający się, kończący się wydobyciem płodu poprzez użycie vacuum itd. Tego nie da się tak przewidzieć jaki będzie poród. Ale proszę być dobrej myśli lekarze to też ludzie i myślę, że jeśli ocenią, że poród się przedłużą itd. to podejmą właściwą decyzję. Jeśli bardzo zależy pani na tym, żeby wada się nie pogłębiła to bezpiecznej byłoby mieć potwierdzenie innego okulisty lub zaświadczenie o wskazaniu do cięcia cesarskiego (w razie gdyby lekarze mieli jakieś opory co do tematu).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)