Ciąża po 40. roku życia – wszystko, co powinnaś o niej wiedzie

Czy ciąża po 40. roku życia to dobry pomysł? Jak się do niej przygotować i o czym pamiętać? Sprawdź!
Katarzyna Krajewska / 08.02.2017 17:36

Ciąża po 40. roku życia z pewnością jest inna niż ta po dwudziestce. Samo zajście w nią nie jest w wielu przypadkach takie proste. O czym zatem trzeba pamiętać planując dziecko po czterdziestce?

Ciąża po czterdziestce - poznaj za i przeciw!

Ciąża po 40. roku życia – dlaczego kobiety decydują się tak późno?

Najbardziej odpowiedni czas na zajście w ciążę biorąc pod uwagę dojrzałość fizyczną i psychiczną kobiety, uważa się wiek między 20 a 25. rokiem  życia. Jednak jak się okazuje, coraz mniej kobiet decyduje się w tym wieku na dziecko.

Kobiety zostają coraz częściej mamami po raz pierwszy w wieku 29 lat, ale nie brakuje też pań, które decydują się na pierwsze dziecko po 40. roku życia. Najczęściej przyczyną takiego późnego macierzyństwa jest chęć zdobycia odpowiedniego wykształcenia, zrobienia kariery zawodowej, zapewnienia dziecku warunków mieszkaniowych i finansowych na odpowiednim poziomie.

Im później, tym trudniej…

Ciąża po czterdziestce, to ciąża wysokiego ryzyka. Nawet, jeśli badanie rezerwy jajnikowej (które pozwala określić ilość komórek jajowych) wykaże, że kobieta ma szanse zostać matką, są one bardzo małe, bo wynoszą tylko 10%.

Im później, tym większe ryzyko…

Późna ciąża to nie tylko trudności w zostaniu matką ale też duże ryzyko poronienia. Kończy się tak prawie połowa ciąż u kobiet po 40. roku życia. Przedwczesnym porodem kończy się natomiast prawie 15% późnych ciąż.

Po czterdziestce zwiększa się też ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa i różnych chorób u matki, np. cukrzycy. Ponadto często występują też zaburzenia wchłaniania, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia u przyszłej mamy.

Ciąża po 40. roku życia jest trudniejsza

W związku z tym, że ciąża po czterdziestce wiąże się z różnymi chorobami, powikłaniami i poronieniami, kobieta w tym wieku, która zdecyduje się na zostanie mamą, powinna szczególnie o siebie dbać. Powinna uważać na siebie bardziej niż większość ciężarnych 20-latek, których organizm jest często silniejszy i narażony na mniej niebezpieczeństw.

Dowiedz się, czy ciąża spowalnia menopauzę!

Redakcja poleca

REKLAMA