POLECAMY

Ciąża młodej mamy

Jakie mogą być komplikacje, jeśli dziewczyna ma dopiero 16 lat i jest w ciąży, a termin porodu ma 27 czerwca, to kiedy mogła zajść ciążę?
Ciąża młodej mamy

Jakie mogą być komplikacje, jeśli dziewczyna ma dopiero 16 lat i jest w ciąży, a termin porodu ma 27 czerwca, to kiedy mogła zajść w ciążę? Proszę o odpowiedź.


amor2201


Przypuszczalnie pierwszy dzień ostatniej miesiączki to był 20.09.08, a do zapłodnienia mogło dojść po około 2 tygodniach (od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Tzn. około 3.10 (na karcie ciąży jest wpisana data ostatniej miesiączki – do niej proszę dodać dwa tygodnie i wyjdzie dzień zajścia w ciążę).
Komplikacje niekoniecznie muszą wystąpić - ale wiek poniżej 18 lat może prowadzić do porodu przedwczesnego, czyli takiego, który odbywa się przed 36. tygodniem ciąży. Często młode przyszłe matki palą papierosy, a to może prowadzić do hipotrofii płodu (tzn. zahamowania wewnątrzmacicznego wzrostu płodu) lub wad serca. Zdarza się, że młode dziewczyny nie potrafią współpracować z położnymi podczas porodu - tzn. nie chcą przeć wtedy, kiedy powinno się to robić itp., dlatego warto zapisać się do szkoły rodzenia lub spotykać się z osobą, która objaśni, na czym polega parcie. Jest to sytuacja nowa i często przerażająca dla 16-letniej dziewczyny. Życie przewraca się do góry nogami - nowy rytm życia z dzieckiem itd. Warto też, aby z młodą mamą był ktoś na sali porodowej - czy to mama, przyjaciółka, partner itd., a także w pierwszych dniach po porodzie (pomóc w pielęgnacji, karmieniu itd. bo zdarza się, że młode mamy cierpią na zespół baby blues - smutki macierzyńskie). Należy zadbać o właściwą dietę młodej ciężarnej - bo często w przypadku młodych dziewczyn dieta nie zawiera wszystkich niezbędnych składników odżywczych - owoce, warzywa, witaminy, kwas foliowy (bardzo ważny - przyjmować w tabletkach zwłaszcza do 12. tygodnia ciąży), unikanie kofeiny, mocnej herbaty. Najważniejsze, aby chodzić na regularne kontrole do lekarza ginekologa i stosować się do jego zaleceń.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/10 lat temu
mam 17 lat i dwa miesiace temu urodzilam zdrowa dziewczynke w terminie. nie chodzilam do szkoly rodzenia a rodzilam w szpitalu sama bez rodziny gdyz nikt nie mogl wchodzic bo panowala grypa. porod trwal 2 i pol godziny (od odejscia wod plodowych). mlody wiek nie zawsze jest problemem, po prostu w ciazy trzeba dobrze sie odrzywiac, dbac o siebie i nienarodzonego maluszka a najwazniejszy jest ruch czyli czeste spacerki i odpowiednie cwiczenia- to naprawde pomaga.po porodzie i w pierwszych dniach po nim fajnie miec przy sobie kogos doswiadczonego- mame, starsza siostre, ktore pomoga ci, zajma sie dzieckiem a w tym czasie mozna odpoczac po trudach porodu. pozdrawiam
/10 lat temu
Popieram to co napisała koleżanka. mam 16 lat i sama jestem w 12 tygodniu ciąży i zdążyłam się przekonać ze ciąża to nic łatwego. Pomimo ze są to dopiero początki zdążyłam doświadczyć naprawdę wiele. Sporo ludzi krytykuje nas-młode mamy. Przecież ciąża w młodym wieku to nic takiego. Mi to w niczym nie przeszkadza. Moje życie codzienne nie wiele się zmieniło, nie rezygnuje z przyjemności:) dbam o siebie i o moje małe szczęście:)Porodu się nie boję. Bo wiem ze cała ciąża i poród to 2 najpiękniejsze rzeczy które mnie spotkały:):)