Gdy jesteś chora na cukrzycę, masz problemy z ciśnieniem krwi lub chorowałaś wcześniej na schorzenia okulistyczne (np. jaskrę), powinnaś kontrolować wzrok u okulisty przynajmniej raz na trymestr. Wyjaśniamy też inne wątpliwości związane ze wzrokiem w ciąży.
Co powoduje zaburzenia ostrości widzenia
Podczas ciąży ich powodem mogą być zmiany hormonalne w organizmie. Niekiedy wiążą się też z obrzękiem rogówki (powoduje, że niektóre kobiety widzą lekko rozmazany obraz). Nie należy lekceważyć w ciąży dolegliwości związanych z widzeniem podwójnym, jaskrawymi plamami lub mroczkami. Mogą to być objawy tzw. zatrucia ciążowego, które jest niebezpieczne dla ciebie i dla dziecka. Najlepiej wybrać się do okulisty, który oceni, czy różnice w ostrości widzenia są naturalne w związku z ciążą, czy wynikają z innych przyczyn.
Dlaczego trzeba iść do okulisty przed porodem
Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokiej krótkowzroczności. Około 2–3 tygodni przed terminem porodu lekarz zbada ci ciśnienie wewnątrzgałkowe i stan siatkówki. Oceni, czy możesz rodzić naturalnie, czy przez cięcie cesarskie.
Czy mogę nadal nosić soczewki
Szkła kontaktowe możesz stosować do końca ciąży, pod warunkiem, że nadal je dobrze tolerujesz. Ciąża zmienia właściwości łez, więc teraz oczy mogą cię piec lub łzawić. Poradź się okulisty, czy mimo wszystko nosić szkła. Może przepisać ci specjalistyczne krople lub zlecić inną formę leczenia.
Krwawienie siatkówki przy porodzie – czy to groźne
Podczas parcia zwykle dochodzi do drobnego krwotoku siatkówki (wtedy wysiłek jest największy). To zdarza się też kobietom, które mają zdrowe oczy. Taki krwotok nie jest groźny, zwykle wchłania się już kilka dni po porodzie.
Czy rodzić w okularach
Tak, bo będziesz lepiej widziała, co się dzieje. Jeśli nosisz szkła kontaktowe, przed porodem na pewno zostaniesz poproszona o ich zdjęcie (na wypadek, gdyby trzeba było szybko decydować o cięciu). Przy dużym wysiłku soczewki mogą zacząć cię też uwierać.