Ciąża a praca w nocy

Wiele czytałam na temat bólu brzucha w ciąży ale chciałam się upewnić, że w moim przypadku wszystko jest w porządku. Jestem w 14 tygodniu ciąży.
/ 28.12.2009 15:20
Ciąża a praca w nocy

Wiele czytałam na temat bólu brzucha w ciąży ale chciałam się upewnić, że w moim przypadku wszystko jest w porządku. Jestem w 14 tygodniu ciąży. Jakiś miesiąc czasu zaczęłam nową pracę. Od kilku dni męczą mnie bóle brzucha. W ciągu dnia wszystko jest ok, nic mnie nie boli. Zaczynam odczuwać ból dopiero po około 5 godzinach w pracy w nocy (pracuję na nocną zmianę). Jest to ból podbrzusza. Dodam, że pracuję jako cukiernik, 8 godzin dziennie. Czy wszystko jest w porządku?


bstm
Bóle brzucha często towarzyszą ciąży, ale różne są ich przyczyny. Nie zawsze ból brzucha oznacza coś groźnego – np. bóle spowodowane rozciąganiem się macicy. Jednak w pani przypadku bóle najprawdopodobniej spowodowane są przemęczeniem w pracy. Powinna pani porozmawiać o tym z pracodawcą a także lekarzem prowadzącym ciążę.

Ważne:
Lekarz może wydać zaświadczenie, w którym określi inne niż ujęte w rozporządzeniu warunki pracy szkodliwe dla ciężarnej. Może stwierdzić, że ze względów zdrowotnych nie wolno Ci wykonywać dotychczasowych zajęć, nawet jeśli nie jest to praca uciążliwa lub szkodliwa. Pracodawca ma obowiązek zastosować się do wskazań lekarza.

Podczas ciąży nie wolno pracować:
• po godzinach,
• w nocy (czyli od 21.00 do 7.00) — pracodawca musi zmienić rozkład zajęć i umożliwić wykonywanie pracy poza porą nocną.

Lista prac zabronionych w czasie ciąży zawiera między innymi prace:
• w których graniczne wartości obciążenia fizycznego dopuszczalnego dla kobiet przekraczają 1/4 wartości podstawowych (np. dorywcze przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej pięć kilogramów, a w przypadku pracy wiążącej się z przenoszeniem ciężarów częściej niż cztery razy na godzinę — o masie przekraczającej trzy kilogramy),
• w pozycji wymuszonej (np. praca przy taśmie),
• w pozycji stojącej — ponad trzy godziny w czasie zmiany roboczej,
• w miejscu, gdzie temperatura powietrza zmienia się o ponad 15ºC,
• w warunkach obniżonego lub podwyższonego ciśnienia,
• w warunkach narażenia na działanie substancji rakotwórczych, substancji chemicznych (tj. rtęć, ołów, mangan, preparaty do ochrony roślin itp.), a także w narażeniu na działanie rozpuszczalników organicznych, jeżeli wartość ich stężeń przekracza 1/3 najwyższych dopuszczalnych norm.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


Redakcja poleca

REKLAMA