Cholestaza ciążowa

Witam, podejrzewam u siebie cholestazę ciążową, głównie objawia się swędzeniem, swędzą mnie dłonie, ręce, po bokach pleców, stopy.
/ 04.03.2009 12:52
Cholestaza ciążowa

Witam, podejrzewam u siebie cholestazę ciążową, głównie objawia się swędzeniem, swędzą mnie dłonie, ręce, po bokach pleców, stopy. Mój lekarz bez robienia badań przepisał mi CetAlergin. Czy to faktycznie dobry wybór, czy te tabletki tylko mogą załagodzić skutek, a nie wyleczyć przyczynę? Czy mam się udać do innego lekarza? Co robić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Bożena

Cholestaza jest zaburzeniem funkcjonowania wątroby. Zaburzenie to polega na zredukowaniu normalnego przepływu żółci do jelit. W wyniku tego we krwi matki tworzą się sole żółci. Powstające w rezultacie uczucie świądu niczym nie grozi dla matki (znika też wkrótce po porodzie) to dla płodu może być zagrożeniem!! Objawem jest swędzenie zwłaszcza na wewnętrznej stronie dłoni i podeszwach stóp (nasila się nocą nawet w stopniu nie do wytrzymania). Inny „widoczny" objaw to podwyższenie enzymów wątrobowych we krwi. Lekarz z reguły wykonuje badanie krwi na obecność kwasu żółciowego, enzymy wątrobowe. W przypadku stwierdzenia cholestazy lekarze zalecają szybszy poród - tzn. około 37-38 tygodnia ciąży oraz stałą obserwację stanu płodu (pobyt na oddziale patologii ciąży od momentu ustalenia diagnozy - cholestaza ciążowa).

Lek, który zapisał pani lekarz może złagodzić objawy - tylko tak jak napisałam - swędzenie pani nie szkodzi (oczywiście wiem to jest denerwujące), ale cholestaza niesie ryzyko dla płodu. Więc jeśli to ona, ważne jest aby nastąpił nadzór stanu maluszka. Proszę więc udać się do innego lekarza i opowiedzieć o swoich objawach (może ten da skierowanie na badania), a jeśli nie (to jeśli jest taka możliwość) proszę wykonać te badania na swój koszt (tzn. prywatnie w laboratorium). Cholestaza to nie katarek - tylko coś większego. Ważne aby postawić prawidłową diagnozę - jeśli to nie cholestaza to ok. (to znaczy, że swędzenie jest wynikiem wzrostu poziomu estrogenu). Jeszcze jedno cholestaza to schorzenie, które pojawia się w drugiej połowie ciąży (pani nie podała tygodnia ciąży, ale mam wrażenie, że już pani do mnie pisała i to jest druga połowa ciąży). Dlatego proszę tak tego nie zostawić.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna