Będę miała rodzeństwo

Mam 15 lat. Niedawno dowiedziałam się, że moja mama mając 42 lata jest w ciąży. Właśnie zaczyna się trzeci miesiąc.
/ 14.02.2011 12:55

Będę miała rodzeństwo

Mam 15 lat. Niedawno dowiedziałam się, że moja mama mając 42 lata jest w ciąży. Właśnie zaczyna się trzeci miesiąc. Moja najmłodsza siostrzyczka ma trzy lata więc nie jest to zbyt duża różnica od ostatniego zajścia w ciążę. Lecz zaczęłam się zastanawiać nad samym przebiegiem ciąży. Słyszałam, że macierzyństwo w tym wieku może być niebezpieczne zarówno dla mamy jak i dziecka. Nie wiem jak powinnam pomóc mamie. Czy powinna mieć jakąś specjalną dietę? Jeśli tak, z czego ma się składać? Macie może jakieś specjalne zastrzeżenia co do tej sytuacji. Mam jeszcze jedną sprawę. Chciałam mamie poprawić humor i coś jej kupić. Macie może jakąś propozycję? Co najbardziej ucieszy kobietę w ciąży? Z góry dziękuje za odpowiedzi i życzę wszystkiego dobrego.

Agatka

Miło z twojej strony, że troszczysz się o mamę. Trzy lata od ostatniego porodu to czas, w którym macica zdążyła „dojść do siebie” po trudach ciąży i porodu. Obecnie coraz więcej kobiet rodzi dzieci po 40stym roku życia. Na potwierdzenie zajrzyj tutaj:

Ciąża po 40stce

Rozwój ciąży zależy od wielu czynników np. kondycji zdrowotnej mamy –czy cierpi na inne schorzenia np. cukrzycę, nadciśnienie, choroby nerek. W okresie ciąży powstaje burza hormonalna w organizmie kobiety- wiążą się z tym np. zmiany nastroju. Mama może raz się cieszyć raz płakać. Ważne, żeby być dla mamy wsparciem-pogłaskać, przytulić. Kobieta ciężarna powinna do końca 12 tygodnia ciąży przyjmować kwas foliowy. Również zaleca się przyjmowanie witamin przeznaczonych dla ciężarnych np. Feminatal (w swoim składzie ma też kwas foliowy), Pregnium lub preparaty Prenatal. Dieta kobiety ciężarnej powinna być bogata w żelazo- bowiem rośnie jego zapotrzebowanie w ciąży. A niedobór powoduje anemię. Żelazo znajduje się w soku z buraków, pokrzywie, ciemnym pieczywie, warzywach i owocach. Kobieta ciężarna powinna zgłaszać się do ginekologa na wizyty kontrolne. Wykonywać zlecone badania. Myślę, że mamę bardzo ucieszy danie jej możliwości relaksu-odpoczynku. Wsparcie słowem i uczynkiem też się przyda. Kobieta w ciąży czasami szybciej się męczy, potrzebuje położyć się na chwilę- jeśli możesz to stwarzaj taką możliwość- np. w weekend (kiedy już odrobisz zadanie domowe:) pobaw się z siostrzyczką a mama troszkę odpocznie.

Co kupić?
W redakcji padły różne propozycje:

  • album ciąży - w którym od początku ciąży prowadzi się zapiski, notatki o terminach wizyt ginekologicznych, data pierwszych ruchów płodu, zdjęcia z usg
  • krem przeciw rozstępom,
  • zabrać mamę do kina (jeśli nie jest bardzo zmęczona),
  • płytka z muzyką dla ciężarnych,
  • czekoladki,
  • dziennik- W oczekiwaniu na dziecko (około 27 zł),
  • może jakiś prezencik nie związany z odmiennym stanem-ciążą?

Zachęcamy do podawania propozycji w komentarzach-co Agatka może kupić mamie?
 

Redakcja poleca

REKLAMA