Badania w ciąży - jakie musisz zrobić i kiedy

badania w ciąży fot. Fotolia
Zaszłaś w ciążę? Jeśli tak - gratulujemy! Ale teraz musisz pamiętać o kilku baaaardzo ważnych badaniach!
Agata Bernaciak / 10.12.2014 15:47
badania w ciąży fot. Fotolia

 

Wypowiedź lekarza: jakie badania należy wykonać w ciąży?

1. Analiza moczu

Wynik tego badania informuje o stanie ogólnym organizmu, pozwala wykluczyć infekcje układu moczowego, które mogłyby zagrozić dziecku. Przyszła mama jest na nie znacznie bardziej narażona.

2. Antygen HBs

Jego poziom świadczy o zakażeniu wirusem HBV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B. Przy dodatnim wyniku trzeba zachować ostrożność w czasie porodu, a dziecku podać immunoglobulinę i szczepionkę.

3. Cytologia

Lekarz zleci to badanie, jeśli nie robiłaś go przez ostatni rok. Wymaz z szyjki macicy jest analizowany pod kątem obecności zmian, które nieleczone mogłyby przekształcić się w nowotwór.

4. Cytomegalia

Wirus tej choroby nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku (może urodzić się ono m.in. zbyt małe, z żółtaczką czy zapaleniem płuc). Wczesne wykrycie cytomegalii umożliwi leczenie maleństwa od razu po narodzinach.

5. Grupa krwi i Rh

Właściwie każdy człowiek powinien znać swoją grupę krwi. W przypadku przyszłej mamy jest to szczególnie ważne (np. jeśli konieczna byłaby transfuzja krwi). Zaraz po stwierdzeniu ciąży pobiera się krew, aby oznaczyć jej grupę i Rh. Jeżeli nie masz czynnika Rh (Rh-), a ojciec dziecka ma Rh+, istnieje ryzyko konfliktu serologicznego.

6. HIV, HCV

Lekarz powinien zaproponować każdej przyszłej mamie badanie wykluczające nosicielstwo wirusa HIV i zapalenia wątroby typu C (HCV). Przy dodatnim wyniku HIV, jeśli płyn owodniowy odpływa ponad sześć godzin, poród zakończy się cesarką. Podawane są również leki przeciwwirusowe,
a dziecko nie powinno być karmione piersią.

7. Morfologia krwi

Skierowanie na to badanie możesz otrzymać około 5 razy. Wykonuje się je, aby sprawdzić, czy nie grozi ci anemia. Badanie krwi jest bardzo potrzebne, bo łagodna anemia często zdarza się przyszłym mamom. Jej wykrycie pozwala w porę uzupełnić niedobory oraz zapobiec wystąpieniu niedokrwistości, która mogłaby zaszkodzić dziecku.

8. Obciążenie glukozą

W 24.–28. tygodniu ciąży przyszłej mamie podaje się do wypicia 75 g glukozy. Całe badanie polega na dwukrotnym pobraniu krwi, przed podaniem glukozy (musisz być na czczo) i dwie godziny później. Jeśli wynik potwierdzi cukrzycę ciężarnych, ginekolog skieruje cię do diabetologa. Konieczna będzie dieta, a czasem także insulina.

9. Poziom glukozy

Badanie wykonuje się z krwi. Jeśli wynik wykracza poza normę, to lekarz skieruje cię na test obciążenia glukozą (patrz powyżej), aby wykluczyć cukrzycę ciężarnych.

10. Przeciwciała odpornościowe

Badanie powinno być wykonywane u wszystkich kobiet – zarówno z czynnikiem Rh+, jak i Rh-, aby umożliwić wczesne rozpoznanie konfliktu serologicznego między mamą a dzieckiem.

11. Różyczka

Wirus różyczki może wywołać zakażenie wewnątrzmaciczne, a nawet poronienie. Ryzyko jest największe na początku ciąży. Oznaczenie przeciwciał pomoże sprawdzić, czy kobieta już chorowała na różyczkę, czy może jest narażona na zakażenie w trakcie ciąży.

12. Toksoplazmoza

Chorobą się można zarazić od zwierząt: kotów, żółwi, ale też jedząc niedopieczone lub niedogotowane mięso. Badanie ma wykryć przeciwciała toksoplazmozy. Jeżeli posiadasz w organizmie IgG, to znaczy, że przechodziłaś już toksoplazmozę i nie musisz się jej obawiać. Natomiast podwyższone przeciwciała IgM są dowodem na świeże (więc groźne) zachorowanie.

13. USG

Dzięki niemu można kontrolować rozwój dziecka, ocenić jego stan: ruchy, objętość płynu owodniowego w brzuchu mamy oraz czy dziecko nie ma wad rozwojowych. O tym, ile razy będziesz musiała zgłosić się na to badanie, zdecyduje ginekolog – zwykle wykonuje się je od trzech do pięciu razy.

14. VDRL

Badanie wykrywa przeciwciała dla bakterii, która wywołuje kiłę – bardzo groźną chorobę przenoszoną drogą płciową. Wykonuje się je z krwi. Test VDRL daje większą pewność niż inny, bardziej popularny WR. Oznacza się go na początku ciąży i jeszcze raz około 37. tygodnia.

15. Wymaz z pochwy

Ze względu na zmiany hormonalne, jesteś bardziej podatna na infekcje intymne. Aby sprawdzić, czy nie masz bakterii, które mogłyby zagrozić dziecku, pobiera się wymaz z pochwy i ocenia go pod względem bakteriologicznym.

16. Zapis KTG

Badanie to sprawdza pracę serca dziecka i czynność skurczową macicy. Pierwszy raz wykonuje się je około 38. tygodnia i powtarza aż do porodu.

napisane na podstawie tekstu Aleksandry Radość, "Będę mamą"
Tagi: ciąża