Aleksy - żebrak z zamożnej rodziny

Święty Aleksy patronuje ubogim i pielgrzymom, ale nic w tym dziwnego, gdyż sam część swojego życia spędził na wędrówkach i był żebrakiem. Jaka jest legenda o świętym Aleksym? Komu jeszcze patronuje i kiedy przypada dzień św. Aleksego?
/ 29.08.2015 10:46

Fot. Fotolia

Krótka historia świętego Aleksego

Św. Aleksy żył prawdopodobnie na przełomie IV/V wieku. O jego życiu opowiadają legendy, w których można się doszukać pewnych faktów. Znane jest podanie, według którego Aleksy był Rzymianinem z zamożnej rodziny. W dniu swojego ślubu potajemnie opuścił dom i udał się z pielgrzymka do Ziemi Świętej. W Edessie był żebrakiem i dopiero przed śmiercią ujawnił, kim jest.

Polecamy: Życzenia imieninowe

Inna legenda przedstawia odmienną wersję wydarzeń. Otóż Aleksy miał powrócić z pielgrzymki i zamieszkał w maleńkiej celi, którą urządził sobie pod schodami rodzinnego domu. Życie spędził na wędrówkach po sanktuariach rzymskich. Utrzymywał się z tego, co rzucili mu litościwi ludzie – również służba z jego domu. Po śmierci znaleziono w jego ręku kartkę, na której spisane były jego losy oraz znajdowała się informacja, kim jest naprawdę. W średniowieczu Aleksy był bardzo popularną postacią; pisano o nim pieśni, malarze malowali sceny z jego życia.

Komu patronuje św. Aleksy?

Święty Aleksy jest patronem licznych zakonów, a także ubogich, pielgrzymów, wędrowców, żebraków. Do niego kierowane są modlitwy podczas trzęsienia ziemi, suszy, złej pogody, epidemii i plag szkodników.

Dzień św. Aleksego – 17 lipca.

Polecamy: Kartki imieninowe

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

Redakcja poleca

REKLAMA