POLECAMY

Aleksander - biskup czy żołnierz?

Imię Aleksander wiąże się z dwiema postaciami. Sprawdź, kim byli znani właściciele tego imienia, jaka historia się z nimi wiąże i co oznacza Aleksander.

Fot. Fotolia

Krótka historia Aleksandra z Aleksandrii

Urodził się około 250 roku w Aleksandrii w Egipcie. Miasto to należało wówczas do najważniejszych ośrodków życia chrześcijańskiego. Aleksander już w młodości poświęcił swoje życie służbie Bogu. W roku 313 został wybrany na biskupa – patriarchę Aleksandrii. Zdecydowanie bronił czystości wiary i nauki Kościoła przed wpływami szerzącej się herezji arianizmu.

Polecamy: Wyszukiwarka imion: Aleksander

Dzięki jego staraniom w roku 325 odbył się sobór, w którym wzięło udział 318 biskupów. Sobór swoim autorytetem potwierdził błędy Ariusza i utwierdził Aleksandra w jego działaniach mających na celu przeciwstawienie się herezji arianizmu. Biskup Aleksander był doskonałym administratorem i duszpasterzem. Wybudował największy kościół w Aleksandrii. Mnichom, osiadłym w dużych koloniach w Egipcie posyłał kapłanów. Aleksander zmarł w 326 roku.

Dzień św. Aleksandra z Aleksandrii – 26 lutego

Krótka historia Aleksandra - żołnierza

Inny święty o tym imieniu był żołnierzem, żył w na przełomie III/IV wieku. Kiedyś dostał rozkaz pilnowania Antoniny – późniejszej świętej – którą  oddano do domu publicznego na pohańbienie. Aleksander, wówczas zaledwie dwudziestotrzyletni młodzieniec, postanowił umożliwić dziewczynie ucieczkę. Dał jej swój płaszcz, a sam pozostał w jej pokoju. Antoninie udało się zmylić straże i w wojskowym płaszczu spokojnie opuściła dom publiczny. Rano wszystko się wydało; Aleksandra aresztowano, a za dziewczyną rozesłano listy gończe. Historię tę opisuję w biogramie poświęconym św. Antoninie.  Oboje zostali osądzeni i skazani na męczeńską śmierć. Oblano ich smołą, wtrącono do głębokiego dołu i żywcem zasypano ziemią. Wkrótce przy ich wspólnej mogile zaczęły mieć miejsce cudowne uzdrowienia. Relikwie Aleksandra i Antoniny – gdy tylko w Rzymie zaprzestano prześladowań chrześcijan – zostały przeniesione do Konstantynopola.

Polecamy: Życzenia imieninowe dla Aleksandra

Znaczenie imienia Aleksander

Aleksander to stare greckie imię składające się z dwóch członów: alékso – bronię, wspomagam i andrós – mąż, mężczyzna, oznacza więc tego, który broni mężów. 

Dzień św. Aleksandra – 4 maja

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Nie znam żadnego Olka!