Fot. Fotolia
Historia św. Agnieszki
Agnieszka Rzymianka żyła na przełomie III/IV wieku. Jej męczeńska śmierć nastąpiła w roku 305, choć niektóre źródła twierdzą, że 50 lat wcześniej. Według przekazów ustnych Agnieszka pochodziła z rodziny zamożnych rzymskich chrześcijan. Kiedy skończyła 12 lat, o jej rękę poprosił syn prefekta miasta, Semproniusza. Nie była to pierwsza propozycja małżeństwa, złożona Agnieszce, ponieważ była dziewczyną wyjątkowej urody. Podobnie jak innym zalotnikom, również synowi prefekta Agnieszka odmówiła, mówiąc, że jest już poślubiona innemu. Młodzieniec nalegał, aby zdradziła, kto jest tym szczęśliwcem. Wtedy Agnieszka popadła w ekstazę i opowiedziała mu o swoim oblubieńcu – Jezusie Chrystusie. Widząc, że syn nie może dostać tego, na czym mu tak bardzo zależy w sprawę wmieszał się prefekt Semproniusz. Kazał sprowadzić dziewczynę do domu publicznego, aby syn mógł ja tam posiąść. Kiedy młodzieniec próbował zgwałcić Agnieszkę, niespodziewanie padł martwy na ziemię. Legenda podaje, że swoją modlitwą Agnieszka przywróciła mu życie. Wtedy prefekt wydał dziewczynę sędziemu, który skazał ja na spalenie na stosie. Stał się jednak cud – płomienie nie czyniły Agnieszce krzywdy, unosiły się wokół jej ciała, w ogóle go nie dotykając. Wówczas ścięto dziewczynę mieczem.
Polecamy: Imiona z przymrużeniem oka - Agnieszka
Inna wersja męczeństwa Agnieszki utrzymuje, że miała ona być poświęcona pogańskim bogom. Zaprowadzono ja do świątyni Minerwy w Rzymie, gdzie miała zostać pozbawiona dziewictwa. Dziewczyna jednak stanowczo odmówiła, żegnając się znakiem krzyża i mówiąc, że swoje dziewictwo poświęciła Chrystusowi. Mimo że grożono jej torturami i śmiercią, nie zmieniła zdania. Przeciwnie, odparła, że cieszy się, iż szybciej połączy się ze swoim niebiańskim oblubieńcem. Finał tej opowieści jest taki sam, jak w pierwszej znanej wersji.
Komu patronuje święta Agnieszka?
Święta Agnieszka jest patronką młodych dziewic, narzeczonych, dzieci, panien i ogrodników a także ofiar gwałtów.
Polecamy: Kartki imieninowe
Pochodzenie imienia Agnieszka
Imię Agnieszka jedni wywodzą od greckiego słowa agné – czysta, dziewicza, inni od łacińskiego agnus – baranek. W związku z tą drugą interpretacją w klasztorze, który znajduje się przy rzymskiej bazylice Świętej Agnieszki za Murami, siostry hodują baranki, z których w dniu poświęconym św. Agnieszce papież błogosławi dwa, a z ich wełny zakonnice wyrabiają paliusze. Otrzymują je od papieża nowo mianowani biskupi Kościoła katolickiego.
Kiedy obchodzimy dzień św. Agnieszki?
Dzień św. Agnieszki – 21 stycznia.
Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex