Pora na botwinkę

Na ciepło lub na zimno. Najlepiej z jajkiem i koperkiem. Ruszaj na targ, bo botwinkowy sezon trwa naprawdę niedługo!
/ 01.06.2007 15:00
Botwinka to młode listki i łodyżki buraka ćwikłowego. Sezon na nią trwa krótko, bo zwykle 1–2 miesiące. Potem, wraz ze wzrostem buraczanych korzeni, liście stają się twarde i niesmaczne. Warto więc skorzystać z okazji i delektować się nimi, póki są delikatne i kruche. Listki botwinki mają lekko kwaskowy smak, zaś czerwone łodyżki są słodkawe i nadają potrawom różowy kolor.

Najpopularniejszym daniem przyrządzanym z botwinki jest zupa z ziemniakami oraz chłodnik. Ale zachęcamy, by dodawać ją do wiosennych surówek – z powodzeniem zastąpi sałatę. Liście można również smażyć, podobnie jak szpinak. W tym miejscu warto wspomnieć, że smak botwinki doskonale podkreślają gotowane jajko i koperek. Te dwa dodatki mogą jej towarzyszyć zawsze, niezależnie czy podajemy ją surową, czy serwujemy na ciepło. Doskonale robi jej też towarzystwo śmietany, maślanki lub jogurtu naturalnego.

Sałatka z jajkiem
Jest lekka i oryginalna w smaku, a jednocześnie bardzo prosta.
Przygotowanie: 2 jajka ugotować na twardo, obrać ze skorupek, przekroić na pół. Botwinkę opłukać, większe listki można porwać. Natkę pietruszki i szczypiorek posiekać, posypać botwinkę. Oprószyć solą i pieprzem, skropić oliwą i sokiem z cytryny. Obłożyć połówkami jajek ozdobionymi kawiorem.

Chłodnik na maślance
Najlepiej smakuje schłodzony.
Doskonały na obiad w upalne dni.
Przygotowanie: pęczek botwinki opłukać, posiekać. Zalać niewielką ilością wody, dodać sok z połowy cytryny, gotować 10 min, ostudzić. Litr maślanki wymieszać ze 100 ml śmietany, połączyć z botwinką i wywarem. Dodać pokrojony ogórek i rzodkiewki oraz szczypiorek i koperek. Przyprawić solą i cukrem, schłodzić. Podawać z jajkiem.

Ciekawostki
- Botwinka zawiera dużo beta-karotenu – przeciwutleniacza zapobiegającego starzeniu się i nowotworom. Dostarcza też sporo potasu, wit. B2, C i PP. Działa odkwaszająco na organizm.
- Liście botwinki, podobnie jak szczaw i szpinak, zawierają sporo kwasu szczawiowego, który utrudnia przyswajanie wapnia i sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. By jedzenie potraw z botwinką było korzystniejsze dla zdrowia, dodaj do nich trochę mleka lub śmietany.

Boćwina to co innego
Boćwina zwana jest burakiem liściowym, bo w odróżnieniu od ćwikłowego uprawia się ją wyłącznie dla dużych i smacznych liści. Ma mięsiste łodygi w kolorze białym lub czerwonym (są łagodniejsze w smaku). Można ją jeść surową, gotowaną (np. jako dodatek do zup) albo duszoną na maśle. Ugotowane łodygi podaje się jak szparagi.

Boćwina zasmażana
50 dag boćwiny opłukać, usunąć łodygi, posiekać, gotować 2 min we wrzątku, osączyć. Przesmażyć na maśle, dusić, aż odparuje płyn. Przestudzić, wymieszać z żółtkiem i łyżką startego parmezanu. Przyprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Redakcja poleca

REKLAMA