Wśród pieprznych ziarenek czerwone mają największe walory dekoracyjne. Wyróżnia je też niezwykły łagodny smak. I nieco słodkawy aromat miodu i żywicy. Są niezastąpionym składnikiem sosów ciepłych i zimnych oraz marynat. Znakomity dodatek do dań z ryb i owoców morza, jak wykwintna zupa krem z langustynek czy wyrafinowane carpaccio z kałamarnic. Dodaje pikanterii i urody potrawom mięsnym. Czerwone kulki idealnie pasują też do owoców cytrusowych i tropikalnych. I sprawdzają się w zaskakujących kulinarnych związkach, jak choćby w deserze z białej czekolady. Bo czerwony pieprz lubi kontrasty - najlepiej prezentuje się na białych talerzach. Na minimalistycznie nakrytym stole skromne ziarenka tworzą wyszukane wzory.
CARPACCIO Z KAŁAMARNICY W MARYNACIE
- 6-8 drobnych kałamarnic,
- wywar warzywny,
- ocet winny do smaku,
- oliwa z oliwek,
na marynatę:
- słoiczek czerwonego pieprzu w zalewie,
- 1-2 pomarańcze,
- 4-5 łyżeczek cukru
Kałamarnice ugotować w wywarze warzywnym lekko zakwaszonym octem winnym. Szczelnie zawinąć w folię. Wystudzić w wodzie z lodem i pozostawić na około 8 godzin w lodówce. Przygotować marynatę. Czerwony pieprz odsączyć z zalewy, przełożyć do głębokiego naczynia. Dodać sok z pomarańczy i cukier. Gotować na słabym ogniu do momentu, aż powstanie gęsty sos. Wystudzić. Kałamarnice podawać bardzo cienko pokrojone, ułożone dekoracyjnie na talerzu. Doprawić marynatą z cytrusów i czerwonego pieprzu lub oliwą.
MUS Z BIAŁEJ CZEKOLADY I CZERWONEGO PIEPRZU
- 100 g białej czekolady,
- 1 żółtko,
- 2 łyżeczki cukru pudru,
- 3-8 g czerwonego pieprzu,
- 50 ml śmietany 36%,
- 200 ml bitej śmietany
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, z żółtka i cukru pudru zrobić kogel-mogel. Śmietanę zagotować z pieprzem i wystudzić. Czekoladę połączyć z żółtkami i śmietaną, dokładnie wymieszać. Do zimnej masy dodać bitą śmietanę i delikatnie wymieszać. Wstawić do lodówki na około 4 godziny. Podawać przełożone plastrami czekolady. Można udekorować sosem truskawkowym.
POLĘDWICZKI W CZERWONEJ SKORUPCE
- 4 polędwiczki wieprzowe po ok. 150 g każda,
na panierkę:
- ok. 50 g suchej bułki,
- 20-30 g sera parmezan lub grana padano,
- 10-15 g czerwonego pieprzu,
na sos:
- 1 cebula,
- oliwa do smażenia,
- 50 ml białego wina,
- 200 ml śmietany, sól, biały pieprz do smaku
Przygotować panierkę. Bułkę zmiksować z czerwonym pieprzem. Dodać starty ser, następnie masło. Całość połączyć i zagnieść. Polędwiczki obsmażyć na rozgrzanej oliwie i panierować. Piec 9 min w temp. 200 st. C. Zrobić sos. Na patelni po usmażeniu polędwiczek zeszklić cebulę pokrojoną w piórka. Zalać białym winem i odparować. Dodać śmietanę i ponownie odparować. Dusić cebulę do miękkości, przetrzeć przez sito lub zmiksować. Doprawić solą i białym pieprzem. Polędwiczki pokroić w plastry, podawać z sosem oraz musem z marchwi i kalafiora.
Przepisy: Katarzyna Likus
Stylizacja: Basia Dereń-Marzec
Zdjęcia Kuba: Pajewski