Czy wiesz, że croissanty wymyślił polski szpieg?

Croissanty
Croissant - popularny rogalik z ciasta francuskiego, wcale nie jest wymysłem Francuzów. Jedna z legend mówi, że swój kształt w postaci półksiężyca rogaliki zawdzięczają naszemu rodakowi - Jerzemu Franciszkowi Kulczyckiemu.
/ 21.11.2017 08:43
Croissanty

Croissant wywodzi się z Austrii a jego oryginalna nazw to Türkenkipferl (niestrawna prawda?), co po nie niemiecku znaczy turecki rogalik.

Jedna z legend głosi, że rogalik ten powstał wkrótce po zwycięskiej bitwie z Turkami pod Wiedniem w 1683 r. Polski dyplomata, szpieg i założyciel pierwszej w Wiedniu i jednej z pierwszych kawiarni w Europie - Pod Błękitną Butelką, Jerzy Franciszek Kulczycki, namówił właściciela pobliskiej piekarni, Petera Wendela, by zaczął wypiekać ciasteczka w kształcie półksiężyca, na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami.

Miał on podawać je gościom swojego lokalu do kawy z mlekiem lub z miodem.

Skąd nazwa croissant? Popularny rogalik przybył do Francji dopiero 100 lat później. Przywiozła go z Wiednia austriacka żona Ludwika XVI, Maria Antonina. W Francji nazwano je lune croissante.

Croissant  i Kipferl różniły się ciastem z jakiego je robiono i kształtem - croissant miał rogi skierowane w lewą stronę, a Kipferl - tak jak turecki półksiężyc - w prawo.

Redakcja poleca

REKLAMA