Kolejne ich zalety to wspomaganie odtruwania organizmu (są moczopędne), odkwaszanie (zawierają sole mineralne o charakterze zasadowym), regulowanie pracy serca, nerek i wątroby! Świeże i kiszone ogórki pobudzają też wytwarzanie soków żołądkowych, a tym samym ułatwiają przyswajanie pokarmu.
Zielone przeboje
TZATZIKI – grecki sos. Przygotuj go ze startego ogórka wymieszanego z gęstym jogurtem, posiekanym czosnkiem, octem i przyprawami. Podawaj przede wszystkim do mięs oraz warzyw pieczonych na grillu.
ZUPA OGÓRKOWA – z ogórków kiszonych. Gotujesz ją zwykle z dodatkiem mięsa, ziemniaków i zabielasz śmietaną? Teraz spróbuj zupy w wersji z ryżem.
CHŁODNIK – najważniejszymi jego składnikami są maślanka (lub zsiadłe mleko czy kefir) i świeży ogórek. Do chłodnika możesz dodać ugotowaną, posiekaną botwinkę, rzodkiewki, jajko, szczypiorek, koperek, przyprawy. Robi się też chłodnik z ogórków małosolnych. Do wywaru mięsnego wymieszanego z jogurtem i czosnkiem dorzuć starte ogórki, kawałki gotowanej cielęciny i jajek, posyp koperkiem.
Dla wielbicieli kiszonych
- Kupując ogórki do kiszenia, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wielkość i jędrność, ale przede wszystkim na odmianę. Na przetwory najlepiej nadają się ogórki zielone z jasnymi smugami, o mało chropowatej skórce. Szybko psują się kiszonki z ogórków pokrytych mocno chropowatą, jednolicie zieloną skórką.
- Ogórki kisi się w beczkach, kamiennych garnkach lub w słojach. Wcześniej trzeba je umyć i wyparzyć.
Podstawowy przepis
Umyj i osusz 2 kg małych ogórków,
3 słoiki weki wyłóż liśćmi wiśni lub winorośli, ułóż ścisło ogórki,
do każdego słoika włóż po 2 ząbki czosnku, po 3 ziarna ziela angielskiego i pieprzu, kawałek chrzanu, gałązkę kopru i listek laurowy,
zagotuj 1,5 l wody, wymieszaj ją z 2 czubatymi łyżkami soli,
zalej ogórki, zamknij, odstaw na tydzień w ciepłe miejsce.
Mają też wady
- Dla wielu osób świeże ogórki są ciężkostrawne. Zwłaszcza w połączeniu ze śmietaną mogą dość mocno podrażnić żołądek i wątrobę. Na szczęście tej wady pozbawione są ogórki kiszone.
- Ogórki zawierają enzym askorbinazę, który niszczy witaminę C. Dlatego jeśli chcemy, by surówka była wyjątkowo bogata w witaminę C, nie łączmy w niej ogórka z pomidorami czy papryką.