Zdrowe octy?

Przyprawiaj nimi sosy do sałatek i duszone mięsa. Nie tylko podkreślisz smak potraw, ale też uczynisz je lżej strawnymi!
/ 16.03.2006 16:57
 
Już w starożytności rozcieńczony wodą ocet winny pito jako orzeźwiający napój. Jako przyprawę zaczęto go stosować znacznie później. W XX wieku ruszyła masowa produkcja octu. Niestety, nie winnego, ale tańszego i łatwiejszego do otrzymania – spirytusowego.

W zależności od rozcieńczenia ma 6- lub 10-procentowe stężenie. Choć stanowi podstawowy składnik marynat, żywieniowcy radzą używać go z umiarem, większe ilości podrażniają bowiem przewód pokarmowy. Z tego powodu niektórzy zaczęli go nawet zastępować sokiem z cytryny, który jednak smakuje inaczej. Na szczęście w sprzedaży są już też inne, bardziej zdrowe octy!

Dodaj ziół i owoców
Do octu winnego lub jabłkowego wystarczy dodać gałązkę estragonu, bazylii lub rozmarynu, zamknąć, wstrząsnąć i odstawić w ciemne miejsce. Już po kilku dniach nabierze przyjemnego aromatu. Do octu można też wrzucić orzechy włoskie, ząbek czosnku, plasterki cytryny.

Przepis na ocet jabłkowy
Obierki z jabłek umieścić w dużym słoju. Zalać przegotowaną, ciepłą wodą osłodzoną cukrem (łyżka cukru na 250 ml wody). Naczynie przykryć gazą, odstawić w ciepłe miejsce na 10 dni. W tym czasie mieszać 1–2 razy dziennie. Płyn przecedzić, ponownie wlać do naczynia, można dodać cukru lub miodu (ok. 5 dag na 1 l płynu), przykryć gazą, odstawić w ciepłe miejsce. Po 1,5 miesiąca ocet powinien być gotowy. Trzeba go przecedzić, rozlać do butelek, zakorkować, trzymać w ciemnym, chłodnym miejscu.

Najpopularniejsze na półkach
- Winny
Produkowany z wina czerwonego, białego lub różowego. Poddawany jest długiej fermentacji w drewnianych beczkach.
Pobudza przemianę materii, pomaga przyswajać substancje odżywcze. Do przyrządzania marynat, jako dodatek do sosów.
- Jabłkowy
Z wina lub moszczu jabłkowego, jest odmianą octu winnego. Ma świeży, kwaskowaty smak. Ułatwia spalanie tłuszczu, hamuje apetyt, oczyszcza organizm, zwiększa odporność, zapobiega miażdżycy. Do lekkich sosów sałatkowych.
- Balsamiczny
Oryginalny produkowany jest w Modenie. Robi się go z moszczu winnego. Długo dojrzewa, drogi. Ciemny, słodko-kwaśny.
Do sałaty, owoców jagodowych i deserów.
- Ryżowy
Z ryżu lub sake, kwaśny, biały lub czarny. Popularny w kuchni japońskiej i chińskiej. Do sosów, makaronów, marynowania ryb i jarzyn.


Redakcja poleca

REKLAMA