Zapach potrawy

Przyprawy wabią aromatem i uwodzą smakiem. Dobieranie ich do konkretnych dań to prawdziwa sztuka.
/ 02.10.2006 13:05
Naucz się, w jaki sposób zestawiać potrawy i przyprawy, aby żadne podniebienie nie było w stanie im się oprzeć.

Anyżek
ma charakterystyczny zapach, intensywny i słodkawy. Świetnie nadaje się do aromatyzowania pierników, ciastek, budyni. Podkreśla smak sosów do ryb oraz owoców morza. Jest dodawany do ponczów, wódek, syropów, likierów. Możesz przyprawiać nim gotowane jarzyny, dziczyznę oraz sosy mięsne.

Bazylia pachnie trochę podobnie jak gałka muszkatołowa. Dodawaj ją do potraw pod koniec gotowania, bo inaczej zabijesz jej aromat. Rewelacyjnie komponuje się z daniami, w których skład wchodzą pomidory. Urozmaici też smak sałatek, omletów, zupy fasolowej i cebulowej, pasztetów, wieprzowiny i baraniny.

Cynamon ma słodkawy, a zarazem korzenny zapach i smak. Pasuje zarówno do dań słodkich (kompotów, ciast miodowych i orzechowych, szarlotek, biszkoptów, pączków), jak i pikantnych. Laseczki cynamonu dodawane są do herbaty, ponczu, wina i grzanego piwa.

Goździki
mają podobny zapach do kwiatów o tej samej nazwie. Jako przyprawa nadają aromat winom i likierom, kompotom z jabłek i gruszek. Możesz je stosować (byle z umiarem, bo ich woń zdominuje potrawę) do sosów, pasztetów, marynat, a także pieczeni i przetworów mięsnych. Mielone – są doskonałym dodatkiem do pierników.

Imbir zalicza się do ulubionych przypraw kuchni chińskiej. Ale nie tylko. Jest przecież piwo imbirowe, są także imbirowe chleby, pierniczki i ciasteczka, a nawet herbaty. Można go dodawać do sałatek owocowych, marmolad, rosołu, sosów, pikantnych potraw z mięsa wieprzowego, pasztetu i flaków. Pamiętaj jednak, że imbir ma silnie korzenny aromat, dlatego przedawkowanie go może nieodwracalnie popsuć smak potrawy.

Kolendra
pełnię aromatu wyzwala, gdy zmieli się lub zmiażdży jej ziarna. Jest niezwykle popularna w kuchni gruzińskiej, a także indyjskiej. Możesz nią przyprawiać baraninę, wieprzowinę, dziczyznę, pasztety, sosy i jaja. Znakomicie smakują śledzie, które marynowały się w zalewie z dodatkiem kolendry.

Majeranek
ma lekko szczypiący, ale mimo to delikatny smak. Może zastępować sól w diecie bezsolnej. Jest ceniony jako dodatek do tłustych pieczeni, kiełbas, dań z ziemniaków i warzyw. Przyprawia się nim także różne farsze, dania z roślin strączkowych, grochówkę, żurek i flaki.

Oregano
to ulubiona przyprawa kuchni hiszpańskiej, meksykańskiej i włoskiej. Pizza, w której go zabraknie, nie zasługuje na miano pizzy. Oregano powinno też znaleźć się w spaghetti z pomidorowym sosem. Oregano (zarówno suszone, jak i świeże liście) służy do przyprawiania sałatek, sosów do ryb, pieczonego mięsa oraz ziemniaków. Z powodzeniem można dodawać je także do warzyw oraz serów i owoców morza.

Redakcja poleca

REKLAMA