Zakładamy ogródek ziołowy w kuchni

Nie wyrosną tak bujnie jak latem w ogrodzie, ale na pewno będą bardziej aromatyczne niż suszone
/ 19.01.2010 10:56
Do domowej uprawy nadają się zarówno zioła jednoroczne (bazylia, majeranek, cząber), jak i wieloletnie (mięta, melisa, oregano, rozmaryn, tymianek). Jeżeli ogródek ma być na dłużej, powinnaś kupić nasiona albo rozsady w sklepie ogrodniczym. A gdy nie wykluczasz wymiany roślin co kilka tygodni, kup w supermarkecie świeże zioła z uprawy hydroponicznej (4–5 zł/szt.).

Jeżeli kupisz zioła w doniczce
Wstaw rośliny z doniczką do większego pojemnika. Wlej wodę do połowy wysokości doniczki i każdego dnia uzupełniaj jej zapas. Do potraw odrywaj listki i odnóżki od wierzchołków. Roślina będzie się rozkrzewiać i postoi nawet dwa miesiące. Możesz przesadzić zioła do nowej doniczki z ziemią – powinny rosnąć dłużej.

Jeżeli chcesz wyhodować
Nasiona możesz posiać o każdej porze roku, ale chętniej wykiełkują bliżej wiosny. Kup je w sklepie ogrodniczym. Zwróć uwagę, czy nie są przeterminowane. Sprawdź, na jakiej głębokości je posiać. Najpierw wysiej nasiona w małych pojemnikach, np. po jogurtach (zrób otworki w dnie). Gdy po kilku tygodniach wykiełkują, przesadź rozsady do doniczek.

Zadbaj o odpowiednie podłoże
Nie kupuj ziemi do kwiatów, gdyż zawiera zbyt dużo chemicznych nawozów. Zioła lepiej rosną w ziemi uniwersalnej, z piaskiem lub drobnym keramzytem (pół na pół). Na dno doniczki nasyp żwiru.

Ustaw na słonecznym parapecie
Im więcej słońca zioła dostaną, tym piękniej będą pachniały. Nie otwieraj zimą okna, przy którym stoją, bo źle znoszą nagłe zmiany temperatury (ale lubią świeże powietrze). Nie dopuszczaj też do przegrzania roślin (wystarcza im temperatura do 20 st. C).

Regularnie podlewaj
Są wrażliwe na przesuszenie, zwłaszcza bazylia. Podlewaj je często, w miarę potrzeby, najlepiej odstałą wodą.

Dorota Krupińska

Świeża zioła - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA