Witaminy z południa

Owoce południowe, również te egzotyczne, coraz częściej trafiają na nasze stoły. Można je już bowiem kupić niemal przez cały rok i wykorzystywać nie tylko do deserów, ciast i sałatek, ale też do potraw wytrawnych.
/ 13.02.2010 11:52
CYTRYNY I LIMONY
Kilka kropli ich soku poprawia smak ryb, drobiu, mięs czy ciasta. Dodaje się je do warzywnych i drobiowych zup, a także sosów. Sok z cytryny zapobiega również ciemnieniu pokrojonych owoców. Skórką aromatyzuje się potrawy.

POMARAŃCZE I MANDARYNKI

Najpopularniejsze cytrusy. Aromatyczne cząstki można dorzucać do sałatek, dekorować nimi potrawy, a skórkę wykorzystać do ciast. Warto dodawać je do dań mięsnych – sok lub pokrojone w plastry  – oraz drobiowych i z wątróbki.

GREJPFRUTY

Cytrusy w dwóch podstawowych odmianach (żółte – najlepsze na sok, różowe – słodsze) podaje się na przystawkę, np. z wędliną, w sałatce – na deser. Można serwować je też na ciepło do mięs, np. z grilla.

MELON
Dojrzały wydziela charakterystyczny miodowy zapach. Najlepszy zaraz po pokrojeniu. Na przystawkę, np. z szynką, do sałatek, deserów, lodów.

WINOGRONA

Jasne i ciemne, wykorzystywane do produkcji win. Doskonałe na desery, do sałatek, delikatnych mięs i do dekoracji. Suszone to rodzynki.

PAPAJA
Dojrzały tropikalny owoc przypomina smakiem melona. Jada się go na surowo, dodaje do egzotycznych sałatek, przetworów.

MANGO
Pestkowiec o słodkim, soczystym miąższu. Jada się go na surowo, dodaje do sałatek lub przetwarza na kompoty i dżemy. Mango jest też składnikiem pikantnych pikli i czatnejów (sosów na zimno świetnych do mięsa).

KIWI

Owoc o lekko kwaskowym smaku. Jadany na surowo lub używany do sosów, sałatek, lodów (nie nadaje się do galaretek, bo się nie zetną!), mięsa.

ANANAS

Doskonały – świeży lub z puszki – do deserów i mięs. Sok z ananasa, podobnie jak z papai, zmiękcza mięso, warto go zatem dodać do marynaty przed pieczeniem.

FIGI
Kiedyś tylko suszone, dziś również świeże, podawane są na przystawkę z wędlinami, do dań z ryżu i deserów. Świeże to ceniony i modny dodatek do dań.

MARAKUJA PASSIFLORA (po polsku męczennica jadalna)
Pestkowiec o słodkim, lepkim miąższu. Jada się go na surowo lub dodaje do lodów i mlecznych koktajli.

KIWANO

Nazywane też rogatym ogórkiem, ma delikatny smak. Najsmaczniejsze na surowo – w sałatkach i napojach.

TAMARILLO

Owoc tropikalny, którego miąższ przypomina w smaku pomidory. Można go jeść na surowo z cukrem, dodawać do zup i sałatek.

BANANY
Najczęściej jada się je na surowo lub w sałatkach. Można je smażyć, np. w cieście naleśnikowym, zapiekać. Pasują też do potraw wytrawnych.

GRANAT

Orzeźwiający, o pięknym kolorze. Świetny na sok lub jako dodatek do sałatek i pieczonego mięsa.

KARAMBOLA

Ma oryginalny kształt, soczysty, kruchy miąższ, nieco cierpki smak. Pokrojona w plastry pięknie dekoruje desery. Robi się z niej też galaretki oraz dżemy.

Kulinarne porady - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA