Sposoby przygotowania ryb
a. Z grilla
Posól ryby, skrop sokiem z cytryny i umieść w piekarniku na ruszcie lub na tacce do grillowania tuż pod grillem.
b. Z wody
Zalej ryby zimnym wywarem z warzyw (filety ze skórą wkładaj do naczynia skórą do góry; możesz ją trochę ponacinać, by ryba zachowała kształt), dodaj łyżeczkę octu (dla zachowania barwy). Na koniec przykryj i gotuj na wolnym ogniu około 15 minut.
c. Smażonych
Ryby przed smażeniem powinnaś dokładnie osuszyć. Najczęściej panieruje się je w mące wymieszanej z przyprawami; możesz też obtaczać je w płatkach migdałowych lub sezamie.
d. Duszonych
W ten sposób przyrządzisz zarówno ryby surowe jak i smażone. Najpierw trzeba je przyprawić solą, pieprzem oraz skropić sokiem z cytryny (możesz także obłożyć je plastrami cebuli), potem wstawić na kwadrans do lodówki. W tym czasie przygotuj warzywa: pokrój je, zalej wodą i duś. Do warzyw włóż rybę (surową lub w panierce, usmażoną) i podduszaj na wolnym ogniu przez 15–30 minut. Sos można zagęścić zasmażką lub mąką rozprowadzoną wodą czy też śmietaną.
e. Pieczonych
Zacznij od posolenia ryby oraz skropienia jej sokiem z cytryny. Potem możesz przyprawić ją ziołami, zawinąć folią aluminiową, włożyć do bardzo gorącego piekarnika i po paru minutach obniżyć temperaturę. Małe ryby wystarczy piec ok. 20 minut, większe – godzinę.
Sposoby przygotowania mięsa
Kupując mięso, weź pod uwagę czas jego przyrządzania. Na upieczenie całego kurczaka potrzebujesz ponad godzinę, pieczone udka będą gotowe w 40 min, piersi w pół godziny. Najkrócej trwa smażenie: wystarczy zaledwie 10 minut.
- Mięso trzeba zawsze umyć, najlepiej pod bieżącą wodą. Pamiętaj jednak, aby nie moczyć go długo, bo wtedy straci soki i sole mineralne.
- Zamrożone porcje rozmrażaj w lodówce. Mięso jest wtedy najsmaczniejsze.
- Wszystkie kawałki zawsze krój w poprzek włókien.
- Jeśli chcesz pokroić surowe mięso na cienkie plastry, wystarczy włożyć je na moment do zamrażarki.
- Każdą porcję (z wyjątkiem wątróbki i polędwicy wołowej) na początku przyrządzania posól. W przeciwnym razie mięso będzie twarde.
- Mniej więcej godzinę przed smażeniem wyjmij mięso z lodówki. Aby usmażyło się w krótkim czasie, powinno mieć temperaturę pokojową.
- Starannie osuszaj mięso przed panierowaniem, najlepiej papierowym ręcznikiem.
- Wołowina stanie się bardziej delikatna, jeżeli przed pieczeniem wetrzesz w nią trochę oleju lub koniaku.
- Pieczeń zyska piękną skorupkę, gdy polejesz ją piwem. Z podaniem jej na stół warto odczekać 5 minut. W tym czasie mięso „dojdzie”.
- Mięso będzie soczyste, jeśli włożysz je do wrzącej wody lub usmażysz na mocno rozgrzanym tłuszczu.
- Polewaj pieczeń tylko gorącymi płynami: rosołem, wodą. Pod wpływem zimnych mięso staje się łykowate.
- Aby wywar był smaczny, mięso wkładaj do zimnej wody, doprowadź do wrzenia i długo gotuj na wolnym ogniu (bez przykrycia).
Sposoby przygotowania jajek
Możesz je przechowywać w lodówce do 14 dni (szerszym końcem do góry). Przed użyciem koniecznie je umyj i przelej wrzątkiem. Jeśli masz ugotować jajka na twardo, wyjmij je z lodówki wcześniej, aby się ogrzały, włóż ostrożnie do wrzącej wody i gotuj nie dłużej niż 12 min. Zapobiegniesz pękaniu skorupek, jeśli do wody dodasz łyżkę octu albo soli.
Czym przyprawić:
- Natka pietruszki pasuje do zup, ryb, surówek, sałatek.
- Kminek jest znakomity do mięs, warzyw (szczególnie kapusty), serów, pieczywa.
- Majeranek dodawaj do mięs (przede wszystkim schabu oraz kaczki), grochu i fasoli, a także ziemniaków.
- Rozmaryn poprawi smak ryb, potraw z czosnkiem, mięsa oraz wędlin.
- Bazylię dorzucaj do sałatek, białych sosów, omletów, serów, jaj, pomidorów, wieprzowiny, spaghetti, pizzy.
8 sztuczek kuchennych
Gotowanie dodatków do potraw może być znacznie łatwiejsze.
- Ziemniaki ugotują się szybciej, gdy zalejesz je wrzątkiem i dodasz do wody łyżkę masła.
- Ryż będzie biały, nie sklei się i nie rozgotuje, jeśli do wody, w której go gotujesz, wlejesz kilka kropli soku z cytryny.
- Kasza gryczana nie poskleja się (nawet przechowywana w lodówce przez dzień lub dwa), jeżeli podczas gotowania dodasz do niej łyżkę masła albo oliwy na litr wody.
- Makaron nie będzie się sklejał, gdy ugotujesz go z dodatkiem oleju. Jeśli chcesz przechować go do następnego dnia, odcedzony, gorący makaron skrop olejem lub posyp wiórkami masła, a następnie dokładnie wymieszaj. Kiedy ostygnie, ponownie go zamieszaj, przykryj i wstaw do lodówki. Makaron, którego użyjesz do sałatki, po odcedzeniu przelej chłodną wodą i osącz.
Odgrzewanie to szybki sposób odświeżenia różnych potraw.
- Zupy najlepiej i najszybciej możesz doprowadzić do odpowiedniej temperatury w kuchence mikrofalowej.
- Ziemniaki i kasza gryczana są najsmaczniejsze, jeśli odgrzejesz je na patelni.
- Ryż włóż do sitka, umieść w garnku nad wrzącą wodą, przykryj, podgrzewaj przez 5–10 minut.
- Makaron wrzuć na 2–3 minuty do wrzątku i odcedź.
Gabriela Wilczyńska