Sztućce do nakładania potraw

Sztućce do nakładania potraw fot. Fotolia
Oprócz sztućców do jedzenia potraw warto mieć też takie do serwowania. Przydają się nie tylko od święta.
Barbara Lasota / 28.02.2015 05:02
Sztućce do nakładania potraw fot. Fotolia
Elegancko i wygodnie jest podawać potrawy na stół na półmiskach i w salaterkach. Wtedy biesiadnicy nakładają sobie na swoje talerze takie porcje, jakie chcą zjeść. Nie wypada jednak zsuwać np. wędlinę lub porcję mięsa z półmiska na własny talerz za pomocą widelca leżącego przy nakryciu. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku innych potraw. Dlatego w każdej salaterce i na każdym półmisku powinny być dodatkowe sztućce. Nazywane są one serwingowymi (od słowa serwować) lub sztućcami środka stołu. Nie muszą pochodzić z tego samego kompletu, co te leżące przy nakryciach, ale warto, aby do nich pasowały.

Czym nakładać potrawy - sztućce do nakładania potraw:

  • Bigos, ziemniaki, ryż, kopytka, gulasz. Do ich serwowania warto mieć dość głęboką łyżkę. Jest ona znacznie większa od tej, którą jadamy zupę - ma głębszą czaszę i dłuższą rączkę. Kładziemy ją na potrawie, ale tak, aby nie była mocno zanurzona.
  • Sałatki i surówki. W naczyniu z sałatką zawsze powinien się znajdować komplet składający się z łyżki ze sporym wgłębieniem i widelec.
  • Sery na desce lub półmisku. Bezwzględnie powinien przy nich leżeć nóż do serów w formie łopatki lub taki z rozwidleniem na czubku, ułatwiającym przenoszenie porcji na talerz.
  • Ciasta i torty. Na brzegu patery lub obok kładziemy łopatkę do tortu, komplet składający się z łopatki i noża lub, jeśli ciasto jest pokrojone, szczypce do ciasta.
  • Wędliny. Na brzegu półmiska kładziemy masywny widelec, sporo większy od zwykłego, z dłuższymi ostrymi zębami.
  • Sosy. Na talerzu, na którym ustawiamy sosjerkę, kładziemy łyżkę do sosów. Przypomina ona trochę łyżkę wazową do zupy, ale jest od niej o wiele mniejsza. Ma dzióbek ułatwiający serwowanie.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".

Redakcja poleca

REKLAMA