Do czekolady nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Aromatyczny napój, pyszne łakocie, cenny składnik produktów cukierniczych– czekolada w każdej formie smakuje inaczej, ale zawsze jest tak samo pyszna.
Nie mogąc oprzeć się pokusie często po nią sięgamy. I nic dziwnego, ponieważ oprócz walorów smakowych jest także bardzo pożyteczna – poprawia nastrój, osłabia destrukcyjny wpływ stresu i jest źródłem wielu cennych dla człowieka składników.
Czekolada zawiera ważne dla zdrowia mikroelementy, jak potas, magnez, wapno, fosfor, żelazo, cynk i miedź oraz witaminy B6, B2, A, E, B3, B12. Zawarta w czekoladzie fenylotylamina pobudza w organizmie produkcję endorfin, zwanych potocznie „hormonami szczęścia”. Działają one euforyzująco i poprawiają samopoczucie.
Lekarze jednak najczęściej zwracają uwagę na zbawienny dla naszego zdrowia wpływ flawonoidów, naturalnych roślinnych przeciwutleniaczy z rodziny polifenoli, których najbogatszym źródłem jest właśnie czekolada oraz herbata, kawa i czerwone wino. Uważa się, że mają one działanie antynowotworowe, usprawniają też pracę naczyń krwionośnych, opóźniają zmiany miażdżycowe, zapobiegając chorobom niedokrwiennym serca. Zbadano, że już kilka kostek czekolady dziennie sprawia, że płytki krwi wykazują mniejszą tendencję do zlepiania się, co zapobiega zakrzepom. Czekolada działa więc jak aspiryna, ale o wiele lepiej smakuje!
A skąd się wzięła ?
Początki czekolady są okryte tajemnicą, trudno jest zatem określić z którego wieku pochodzi przepis na ten słodki smakołyk. Pierwsze kakaowce uprawiane były przez plemię Olmeków, którzy zamieszkiwali Amerykę Środkową w 400 r. p.n.e. Później wiedza o kakaowcach została przekazana plemieniu Majów, którzy zajęli się uprawą. Czekoladowy napój przygotowywany z nasion kakaowca uważany był za nektar bogów.
Aromatyczna czekolada związana była z wieloma aspektami życia społecznego Majów. Czekoladowym napojem witano nowonarodzone dzieci i żegnano zmarłych. Już wtedy znane były lecznicze właściwości czekolady – wykorzystywano ją jako lekarstwo na wiele przypadłości takich jak osłabienie, anemia czy problemy żołądkowe.
Do Europy kakao trafiło za pośrednictwem konkwistadorów, chociaż na początku nie zostało przez społeczeństwa Starego Kontynentu dobrze przyjęte. Jednak po pewnym czasie zyskało niemniejsze uznanie i sympatię niż w kraju, z którego pochodzi.
Pierwsze wytwórnie czekolady powstały w Hiszpanii, później produkcją zaczęli zajmować się również Holendrzy, którzy zakładali plantacje kakaowca w tropikalnych krajach. Kolejno wyroby czekoladowe zdobywały popularność we Francji, w Niemczech, Szwajcarii. Przez długi czas czekolada jak i inne słodycze dostępne były tylko na królewskich i arystokratycznych stołach. Dopiero w XIX w. dzięki rozwojowi przedsiębiorstw czekolada stała się dostępna dla ogółu.
Do Polski zawitała w XVIII w. Największy rozkwit produktów czekoladowych nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym. Wtedy to w większych miastach bardzo popularne były pijalnie czekolady jak i same czekoladowe produkty, które sprzedawane były w eleganckich, wyszukanych opakowaniach.
Etymologia słowa „czekolada” nie jest do końca znana. Jedni twierdzą, że pochodzi od słów z języka środkowo-zachodniego Meksyku xococ, czyli kwaśny i átl – woda.
Inne źródła podają, że słowo pochodzi z języka Majów, gdzie chokolhaa oznacza dosłownie płyn lub gorący napój.
Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór produktów czekoladowych. Do tradycyjnych tabliczek czekolady dodawane są orzechy, rodzynki, karmel. Ponadto czekolada może być nadziewana smakiem mięty, truskawki czy wiśni. Oprócz tego dostępne są czekoladowe cukierki, batoniki, pralinki zatem każdy znajdzie swoją ulubioną wersję tego słynnego przysmaku.