Na przykład kotlecików jagnięcych zamiast tradycyjnej karkówki czy marynowanego łososia w miejsce popularnego pstrąga. By spotkanie przy grillu było dla wszystkich prawdziwą przyjemnością, w majówkowym menu gospodarze powinni uwzględnić gusty wszystkich gości. Niech każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, czy jest wielbicielem mięsa, drobiu, ryb czy warzyw. Nie zapomnijcie też o deserach dla łasuchów...
Dla wielbicieli ryb
Łosoś z rusztu marynowany
Składniki:
- łosoś patroszony lub 6 gotowych dzwonek
- marynata do ryb nr 2
- cytryna, listek laurowy, ząbek czosnku, limonka
Łososia opłukać, oczyścić z łusek, ponownie opłukać, osuszyć, pokroić na dzwonka, skropić sokiem z cytryny, posmarować marynatą wymieszaną z listkiem laurowym i posiekanym ząbkiem czosnku, odstawić na 30 minut w chłodne miejsce, by ryba nabrała aromatu, każdy kawałek ryby położyć na kawałku folii aluminiowej, zawinąć szczelnie, ale luźno, ułożyć na ruszcie, piec po 10–15 minut z każdej strony, podawać z pokrojoną na plasterki lub cząstki limonką (wcześniej trzeba ją dokładnie wyszorować i sparzyć wrzątkiem).
Sprawdziliśmy. Do marynaty zamiast czosnku można dodać listki posiekanej bazylii, tymianku, rozmarynu albo mieloną kolendrę.
Dla mięsożerców
Mięso, drób i kiełbasa to podstawa uczt przy grillu. Doskonale smakują z pieczywem i sałatkami.
Kotleciki jagnięce
Składniki:
- 8 kotletów jagnięcych z kostką
- marynata do baraniny
- sól, czarny mielony pieprz
- cytryna
- pęczek natki pietruszki
Kotleciki opłukać, osączyć, umieścić w szklanym naczyniu, zalać przygotowaną marynatą, odstawić na godzinę w chłodne miejsce, by mięso nabrało aromatu, osączyć z marynaty, oprószyć pieprzem, ułożyć na ruszcie, piec po ok. 10 minut z każdej strony, polewając w czasie pieczenia marynatą, upieczone kotleciki oprószyć solą, cytrynę wyszorować, sparzyć wrzątkiem, skórkę zetrzeć na wiórki, wymieszać z drobno posiekaną natką pietruszki, kotleciki posypać mieszaniną natki i skórki z cytryny, przed podaniem można skropić sokiem z cytryny.
Sprawdziliśmy. Do marynaty można dodać 1–2 łyżki musztardy, która nada potrawie przyjemny, ostry smak.
Marynaty
Do wieprzowiny: 1/2 l piwa wymieszać z 2 łyżkami miodu i 2 łyżkami musztardy. Dodać 2 posiekane ząbki czosnku, 2 listki laurowe, kilka rozgniecionych ziaren pieprzu, ziela angielskiego, jałowca i 100 ml oliwy.
Do wołowiny: 150 ml czerwonego wytrawnego wina wymieszać z 50 ml wiśniówki, 2 listkami laurowymi, łyżeczką kolendry i tymianku oraz pieprzem i solą.
Do kurczaka: 100 ml sosu sojowego wymieszać ze 100 ml oliwy, ząbkiem czosnku, 2 łyżkami miodu, 2 łyżeczkami pieprzu oraz łyżeczką kminku, słodkiej papryki i soli.
Do baraniny: Z wyszorowanej cytryny otrzeć skórkę, wycisnąć sok, wymieszać z 2 posiekanymi ząbkami czosnku i listkami rozmarynu. Połączyć ze 150 ml oliwy z oliwek.
Do ryb:
- 1. 150 ml oliwy wymieszać z posiekaną papryczką chili i cebulką, dodać 2–3 gwiazdki anyżu i sok z cytryny.
- 2. 150 ml oliwy wymieszać z posiekaną natką pietruszki, solą i białym pieprzem.
Dla wegetarian
Grillowane warzywa można podać jako samodzielne danie.
Ziemniaki z twarożkiem
Składniki:
- 1 kg młodych ziemniaków
- 3 łyżki oleju
- sól, kminek
- 150 ml kremowego twarożku
- 2 ząbki czosnku
Ziemniaki wyszorować, opłukać, osuszyć, ułożyć każdy na kawałku folii aluminiowej, skropić olejem, posypać kminkiem, zawinąć, ułożyć na ruszcie grilla, upiec, co jakiś czas obracając twarożek wymieszać z czosnkiem, przyprawić, podawać do ziemniaków.
Sprawdziliśmy. Ziemniaki szybciej się upieką, jeśli wcześniej je podgotujesz.