Tradycja sękacza
Sękacze przygotowywano według tradycyjnej receptury, pochodzącej z samego serca kresów. Przez lata skrywana była w wiejskich chatach i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Przyrządzanie tego ciasta wymagało wiele cierpliwości, a powstający efekt zachwycał smakiem, który podbił nie tylko chłopskie chaty, lecz także królewskie salony.
„Jaj świeżych czterdzieści, co dała natura. Do smaku śmietany litr, co współgra jak ulał. Obficie też cukru nie żałuj i mąki, a wtedy rozkoszy tych smaków dostąpisz” – tak rozpoczynały się staropolskie przepisy na ten tradycyjny, a jednocześnie wykwintny smakołyk. Gotowy sękacz przypomina ścięty pień drzewa. Wygląd ten uzyskuje się w wyniku stopniowego polewania obracającego się nad wolnym ogniem stożkowatego rożna kolejnymi warstwami biszkoptowego ciasta. Powoli spływając, tworzy ono zastygające sople, które po upieczeniu przypominają wystające sęki. W przekroju sękacza widoczne są grubsze warstwy jasnego ciasta, przedzielone cienką warstwą ciemnego i przypieczonego, co w efekcie wygląda jak słoje roczne w pniu drzewa.
Staropolski zwyczaj przetrwał do dzisiaj
Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej, choć sękacz nadal nie utracił swoich kulinarnych zalet smakowych. Wciąż owiany mgiełką tajemnicy, daje wiele kulinarnych radości zarówno młodym, jak i starszemu pokoleniu. Sękacza trudno jest dziś przyrządzić samodzielnie – nie mamy potrzebnego sprzętu, a brak czasu nie pozwala na długotrwałe stanie przy ogniu. Jeśli chcemy jednak skosztować tego smakołyku, sięgnijmy po Sękacz Dan Cake, przyrządzany w zgodzie z wielowiekową tradycją. Chrupkie ciasto, ułożone w pyszne warstwy, oblane zostało czekoladą w dwóch smakach – mleczną i deserową. Ten dodatek tworzy z niego prawdziwy rarytas, z którym każda popołudniowa kawa nabierze nowego wymiaru.
Produkt: Sękacz
Producent: Dan Cake
Gramatura: 300 g
Cena: 13,99 zł