Ocet do potraw i marynat

Jest najstarszą ze znanych aromatycznych przypraw, ale głównie środkiem konserwującym.
/ 16.03.2006 16:57
Warto mieć w kuchni kilka rodzajów i gotując dania z kuchni świata, przyprawiać takim, jaki jest produkowany w danym kraju. Dzięki temu potrawa będzie przypominała oryginalną. W różnych krajach produkuje się go z surowców najbardziej tam dostępnych: ryżowy w Chinach i Japonii, winny w krajach śródziemnomorskich, jabłkowy w Ameryce, zaś słodowy w Anglii.


Przyprawy
Zioła i przyprawy połączone z octem spełniają podwójną rolę: nadają marynatom smak i aromat oraz działają bakteriobójczo, przez co przedłużają trwałość przetworów. Im więcej octu zawiera zalewa, tym więcej powinno się używać przypraw. Ze względów smakowych do marynat dodaje się też sól lub cukier.

Rodzaje octów
Wszystkie powstają z surowców zawierających alkohol etylowy, np. z wina gronowego lub owocowego czy spirytusu. Niektóre rodzaje zrobisz sama.

Jabłkowy
Ma łagodny smak i trwały, przyjemny aromat. Znakomity do sałatek i surówek, można go również używać do zakwaszania potraw, np. czerwonego barszczu lub sosów. Cena 0,5 l butelki - ok. 2,50 zł.
Obierzyny ze zdrowych jabłek włóż do szklanego słoja, zalej przegotowaną, osłodzoną wodą - 2 łyżki cukru na 1 szklankę. Zawiąż słój płótnem, odstaw na 3-4 tygodnie.

Spirytusowy
Najmocniejszy, bardzo ostry, bezbarwny, stosowany do marynat. Powstaje wskutek destylacji alkoholu z buraków cukrowych lub melasy. Prawie nie stosowany w innych krajach, z powodzeniem zastąpisz go octem winnym lub jabłkowym. Cena ok. 1,50 zł.

Ryżowy
Z ryżu lub wina ryżowego (sake). Delikatny, mniej kwaśny niż inne octy, aromatyczny. Używany do sosów, marynat, zup, dań słodko-kwaśnych. Cena 380 g - ok. 9 zł.

Balsamiczny
Produkowany w Modenie, rozlewa się go i butelkuje, gdy ma 15-50 lat. Ma łagodny smak i przyjemny zapach. Jego cena zależy od producenta i wieku octu. Do sałatek dodawaj go tuż przed podaniem, gdyż odbarwia zieleń. Cena ok. 8 zł.

Winny
Jest ich kilka rodzajów: biały, czerwony, rose, sherry. Baza wszystkich to niskoprocentowe wino, do którego dodaje się kultury bakterii. Ma dużo związków aromatycznych, doskonały smak i zapach.
Używa się go do majonezów, sosów i wszystkich potraw. Octy winne szczególnie nadają się do aromatyzowania ziołami i przyprawami. Najlepszy jest ten poddawany powolnemu procesowi destylacji w dębowych beczkach. Cena 3,5-5 zł.

Bio-ocet
Polskie Zrzeszenie Producentów Octu wprowadziło znak "Bio-ocet" dla naturalnego octu produkowanego przez skupione w nim wytwórnie. Kupując, masz pewność, że nie jest to roztwór syntetycznego kwasu octowego. Znak ma kształt zielonego liścia ogórka z napisem "Bio-ocet" i jest przyklejany na butelki.

Słodowy
Powstaje ze słodu jęczmiennego. Ma lekko piwny smak. Anglicy skrapiają nim rybę z frytkami, marynują cebulę, orzechy, dodają do sosów. Trudno go kupić w Polsce.