Po co i jak moczy się mięso do rosołu? Odpowiedź znają tylko doskonali kucharze

moczenie mięsa do rosołu fot. Adobe Stock, qwartm
Zazwyczaj mięso do rosołu tylko opłukujesz, wkładasz do rondelka, zalewasz wodą i gotujesz razem z warzywami - tak robi większość z nas. Jednak zawodowi kucharze oraz pasjonaci gotowania często praktykują moczenie mięsa do rosołu przed jego ugotowaniem. Dlaczego to robią i czy ty też powinnaś zacząć?
/ 25.01.2023 05:18
moczenie mięsa do rosołu fot. Adobe Stock, qwartm

Kucharze w restauracjach i pasjonaci amatorskiego gotowania często moczą mięso w zimnej wodzie przed ugotowaniem z niego rosołu. Czy to dobra praktyka? Okazuje się, że dzięki temu gotowy rosół może być bardziej klarowny i mieć lepszy, bardziej kremowy smak. Jak moczyć mięso do rosołu?

Spis treści:

  1. Moczenie mięsa do rosołu: po co?
  2. Jak moczyć mięso do rosołu?

Moczenie mięsa do rosołu: po co?

Moczenie mięsa na rosół przed jego ugotowaniem ma jeden podstawowy cel: ma zapobiec mętnieniu rosołu w trakcie gotowania i sprawić, że gotowy rosół będzie bardziej klarowny. Dodatkowo wymoczone mięso nie będzie podczas gotowania tworzyć tzw. szumów.

Dodatkowo istnieje teoria, że jeśli wymoczy się mięso w lekko osolonej wodzie, stanie się ono koszerne. Praktyka moczenia mięsa może więc wywodzić się z kultury żydowskiej i sięgać czasów międzywojnia lub jeszcze wcześniejszego okresu.

co daje moczenie mięsa w wodzie

fot. Moczenie mięsa do rosołu/Adobe Stock, Madeleine Steinbach

Jak moczyć mięso do rosołu?

Mięso do rosołu należy moczyć w bardzo zimnej wodzie. Wcześniej dobrze je opłucz i oczyść, a następnie włóż do garnka, zalej wodą i umieść w lodówce. Możesz do garnka włożyć także kilka kostek lodu - im zimniejsza będzie woda, tym lepiej.

Czas moczenia mięsa zależy od jego rodzaju i grubości, jednak najlepiej jest zostawić je w zimnej wodzie na ok. 6-8 godzin (lub po prostu na całą noc). Pamiętaj także, aby nie gotować mięsa i warzyw razem. Najpierw ugotuj mięso (wcześniej zlej poprzednią wodę i wlej nową), a kiedy będzie już gotowe, dodaj obrane i pokrojone warzywa.

Możesz także wyjąć mięso, dolać odrobinę wody i dopiero wrzucić warzywa. Aby jeszcze bardziej zwiększyć klarowność gotowego wywaru, pamiętaj, aby pod koniec dodać do niego opaloną cebulę. Tradycyjny rosół nie może się obejść bez tego subtelnego dodatku.

czy trzeba moczyć mięso do rosołu

fot. Moczenie mięsa do rosołu/Adobe Stock, pinkyone

Czytaj także:
Dlaczego rosół jest dobry na przeziębienie?
Co zrobić z mięsa z rosołu?
Rosół z gąsek

Redakcja poleca

REKLAMA