Lody czekoladowe, truskawkowe czy orzechowe - które wybierasz?

Lody dla ochłody. Lubią je dzieci i dorośli. Czy znajdzie się choć jedna osoba, która nigdy nie spróbowała lodowego deseru?
/ 30.06.2011 07:52

Lody dla ochłody. Lubią je dzieci i dorośli. Czy znajdzie się choć jedna osoba, która nigdy nie spróbowała lodowego deseru? Gorące lato to sezon na czekoladowe, truskawkowe, orzechowe, waniliowe i owocowe lody. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd pochodzi ten smaczny deser?

Ze śniegu i owoców lody przyrządzali Chińczycy już 3000 lat temu. Rzymski cesarz Neron też lubił lody przyrządzane z górskiego lodu z dodatkiem miodu, owoców oraz orzechów. Pierwsza lodziarnia Cafe Procope została otworzona w Paryżu w 1686 roku. Jej twórcą był Sycylijczyk Francesco Procopio de’ Coltelli. Wtedy to lody nie były już tylko dla wybranych osób, ale dla chętnych, którzy dysponowali pieniędzmi. W tym czasie każdy mógł przygotować lody w domu. Bowiem wynaleziono sorbotiery. Były to ręczne maszynki do robienia lodów.

Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington zajmował się produkcją lodów na szeroką skalę. Do produkcji lodów stosował maszynę, którą skonstruowała Nancy Johnson.

Do naszego kraju lody trafiły za czasów Augusta III. Bardziej popularne stały się na początku XX wieku. Obecnie można skosztować różnych lodów nawet o smaku kurczaka (w Japonii) i lody z kobiecego mleka. Przeciętnie Polak spożywa około 4 litrów lodów rocznie a Amerykanin aż 23 litry.

Lody oprócz tego, że są naszym ulubionym deserem, są również przedmiotem zainteresowania neurologów i psychiatrów. Dr Alan Hirsch amerykański neurolog i psychiatra badał związki osobowości z ulubionym smakiem lodów. Wyniki jego badań są następujące:

Lody truskawkowe                                                                                                                             Wybierają osoby, które są nieśmiałe i zamknięte w sobie. Pesymistycznie patrzą w przyszłość. Najczęściej lody te kupowały osoby, które mają niską samoocenę.

Lody czekoladowe
Lubią je osoby o żywym usposobieniu. Osoby te nie znoszą rutyny natomiast uwielbiają być obiektem zainteresowania.

Lody waniliowe
Wybierają je osoby impulsywne, które lubią podejmować ryzyko. Jednak nie zawsze potrafią przewidzieć konsekwencje podjętych decyzji. Miłośnicy lodów waniliowych cenią bliskie więzi rodzinne.

Lody orzechowe
Wielbicielami takich lodów są amatorzy rywalizacji sportowej. Lody waniliowe są ulubionym deserem osób, które są zdolne do długiej pracy. Swoje zadania wykonują dokładnie według planu.

Źródło: Zdrowie nr 8, 2010