Smażyć czy nie?
Czy przed duszeniem kawałki mięsa na gulasz powinnam obsmażyć?
Maryla z Iławy
Obsmażanie mięsa poprawia kolor i smak gulaszu, lecz czyni je trudniej strawnym. Jeśli więc chcesz, by potrawa była delikatniejsza, możesz zrezygnować ze smażenia. Pamiętaj przy tym, że surowe mięso zalewa się zimną wodą, a obsmażone gorącą. Inaczej stwardnieje.
Hartowany makaron
Moja mama zawsze przelewała ugotowany makaron zimną wodą. Czy to konieczne?
Ania z Łomży
To zależy od przeznaczenia makaronu. Jeśli ma być dodany do sałatki, lepiej przelej go zimną wodą, bo wtedy nie będzie się sklejał. Jeśli jest to spaghetti, które chcesz podać z sosem, nie hartuj go. Dzięki temu sos nie będzie spływał z klusek.
Parówki na ciepło
Jak długo powinnam gotować parówki, by móc podać je dziecku?
Honorata z Rogowa
Parówek ani kiełbasy nie powinno się gotować, a jedynie podgrzewać. W czasie długiego ogrzewania sole użyte do peklowania mięsa ulegają bowiem rozkładowi i zamieniają się w szkodliwe substancje. A tak naprawdę parówki podgrzewamy tylko dla poprawienia ich smaku.
Buraki z piekarnika?
Słyszałam, że buraki na ćwikłę lepiej piec niż gotować. Dlaczego?
Genowefa z Grudziądza
Pieczone buraki są smaczniejsze i mają intensywniejszą barwę niż te gotowane. Umyte wystarczy zawinąć w posmarowaną olejem folię aluminiową i piec 30 min w 180ŻC.
Śmietana do zupy
Co zrobić, aby śmietana dodana do zupy nie warzyła się?
Marianna z Chełma
Przed wlaniem śmietany do zupy można dodać szczyptę cukru. Zabielonej zupy nie należy już gotować, a jedynie doprowadzić do wrzenia. Jeszcze lepiej śmietanę dodać do zupy na talerzu – potrawa będzie lżejsza dla żołądka.
Tekst: Renata Rowicka