Jogurt Naturalny bez cukru, Danone
1 kubek pokrywa 25 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń. Ma 3 proc. tłuszczu, a 100 g produktu dostarcza 68 kcal. Dosyć gęsty, aksamitny i delikatny. W smaku lekko słodkawy. Doskonały do sałatek owocowych i deserów, zastąpi bitą śmietanę. Przypadnie do gustu dzieciom.
Cena 150 g - ok. 2,10 zł
Jogurt śmietankowy, Campina
Zawiera dużo tłuszczu - 6 proc., a 100 g produktu dostarcza aż 80 kcal. Dosyć gęsty, o kremowej konsystencji. Ma naturalny, kwaskowy smak. Świetny zamiast śmietany do zaprawiania zup, możesz go też dodać do mizerii.
Cena 400 g - ok. 2 zł
Dietetyczny jogurt naturalny Bioguretta, Magda
To dietetyczny środek spożywczy wzbogacony wapniem, nie zawiera tłuszczu ani cukru. 100 g ma tylko 29,2 kcal. Polecam go osobom na diecie. Gęsty, o niezbyt gładkiej konsystencji. Lekko kwaskowaty. Na jego bazie można sporządzać mleczne koktajle.
Cena 150 g - ok. 2,20 zł
Biojogurt naturalny, Bakoma
Zawiera nie więcej niż 3 proc. tłuszczu i 66 kcal w 100 g. Posiada Certyfikat Jakości ISO 9001. Gęsty, wygląda jak zsiadłe mleko zanurzone w serwatce. O delikatnej konsystencji, ale bardzo kwaśny.
Cena 150 g - ok. 2 zł
Biojogurt Naturalna Rozkosz, Zott
Nie zawiera cukru. Ma 3 proc. tłuszczu i 68 kcal w 100 g. Gęsty, o kremowej konsystencji. W smaku przypomina kefir. Jest słony, więc można nim polać np. ogórki czy rzodkiewki. Doskonały także do młodych ziemniaków.
Cena 150 g - ok. 2 zł
Bio Jogurt Naturalny, Mleczarnia Olsztyn
Kubeczek pokrywa w 30 proc. dzienne zapotrzebowanie na wapń. Zawiera 1,5 proc tłuszczu, a 100 g dostarcza 48 kcal. Ma gęstość śmietany. Bardzo smaczny, niezbyt kwaśny, leciutko słonawy. Można go dodawać do sałatek i surówek.
Cena 200 g - ok. 1,50 zł
Przepis na domowy jogurt naturalny
Do szklanego naczynia wlej litr mleka pasteryzowanego i 3 łyżki jogurtu naturalnego. Wymieszaj i pozostaw na 8 godzin w temperaturze ok. 50°C, np. w lekko ciepłym piekarniku. Otrzymasz jogurt rzadszy niż ten ze sklepu, ale równie wartościowy i smaczny.
Dlaczego warto je jeść
- Nie zawierają konserwantów.
- Gęstość zawdzięczają odparowaniu mleka przed procesem produkcji, a nie jak jogurty owocowe - dodatkowi żelatyny.
- Organizm trawi je łatwiej niż mleko.
- Jako źródło żywych kultur bakterii zaleca się je po kuracjach antybiotykowych i przy zaburzeniach przemiany materii.
- Zapobiegają osteoporozie, ponieważ zaspokajają w ponad 25 proc. dzienne zapotrzebowanie na wapń (jogurty niskotłuszczowe są jeszcze bardziej zasobne w ten minerał). Zawierają też witaminę D, która zwiększa przyswajanie wapnia.
- Są źródłem witamin z grupy B, biotyny i kwasu foliowego, szczególnie ważnego dla kobiet ciężarnych.
- Obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Do czego używać
- Znakomite do zagęszczania zup i ciepłych sosów, można na ich bazie przyrządzać zimne sosy (dipy).
- Dodawać do ciast, placków i deserów zamiast śmietany.
- Stosować do purée ziemniaczanego zamiast masła lub śmietany.
- Polewać sałatki owocowe, co ułatwi organizmowi wchłanianie witamin.