Jak zorganizować przyjęcie

Przedstawiamy sprawdzone porady specjalistki od sztuki kulinarnej tygodnika „Przyjaciółka” - Zofii Miętkiewicz.
/ 19.01.2007 15:52
Jak zorganizować przyjęcie? Przedstawiamy sprawdzone porady specjalistki od sztuki kulinarnej - Zofii Miętkiewicz, która odpowiada na pytania czytelniczek „Przyjaciółki”.

Na ciepło czy na zimno
Na sobotę zaprosiłam znajomych, czy koniecznie powinnam przyrządzić ciepłe danie?
Alicja z Milanówka

Wszystko zależy od tego, co zaplanowałaś. Jeśli to ma być kilkugodzinna zabawa w porze kolacji, to ciepłe danie (podane po przekąskach) będzie jak najbardziej na miejscu. Jeżeli spotkanie ma trwać 2–3 godziny, wystarczy podać jakieś przekąski, napoje i coś słodkiego.

Bufet dla najmłodszych
Moja mama smażyła świetne faworki na smalcu. W wielu przepisach poleca się smażenie ich na oleju
Agata R.

Dawniej faworki (chrust) smażyło się na smalcu. Dziś trudno o dobry smalec, ten w kostkach pozostawia dosyć nieprzyjemny zapach. Natomiast można kupić bezwonne oleje. Po zrumienieniu faworki należy delikatnie wyjąć i ułożyć na serwetkach, aby ściekł nadmiar tłuszczu.

Co można zrobić wcześniej
Jestem bardzo zajęta, a chciałabym zaprosić na kolację znajomych. Co mogę przygotować wcześniej?
Lucyna Grodek

Kilka dni wcześniej zaplanuj, co chcesz podać, przygotuj listę produktów. Zrób zakupy, na ostatni dzień pozostaw tylko te najpilniejsze (pieczywo, warzywa). W przededniu imprezy przygotuj gorące danie (np. gulasz czy pieczone mięso), przed podaniem tylko je podgrzejesz.

Dla bardzo zapracowanych
Co przyrządzić z półproduktów lub gotowych dań, żeby było smacznie i atrakcyjnie, ale nie zajmowało czasu?
Ola z Urli

Danie gorące można przygotować z mrożonek. Dobre ciasta kupisz w cukierni. Z bardziej atrakcyjnych polecam upieczone kruche babeczki. Słodkie można napełnić bitą śmietaną, kremem i owocami, wytrawne zaś usmażonymi pieczarkami, są doskonałe na ciepło i na zimno.

Karnawał na świecie
- Rio de Janeiro co roku w lutym zamienia się na pięć dni i nocy w magiczną stolicę karnawału. Impreza przenosi się z klubów na plaże i ulice miasta. Króluje samba, która dla Brazylijczyków jest sensem życia. Co roku przyjeżdżają tłumy turystów z całego świata, których nie zniechęcają nawet mocno wygórowane ceny.
- Wenecja – tu karnawał rozpoczyna się w drugi dzień Bożego Narodzenia i trwa do tłustego czwartku. Czas zabawy kończy się w przededniu Popielca szalonym balem na placu św. Marka. Miasto oblegane jest przez tłumy turystów, Karnawał wenecki jest największym na świecie spektaklem teatralnym, w którym biorą udział wszyscy mieszkańcy i turyści.
- W Sydney w sylwestrową noc zaczyna się najpiękniejszy na świecie pokaz sztucznych ogni. Atrakcyjne są malownicze przejażdżki stylowymi okrętami. Pierwszy bal noworoczny odbywa się w Operze, tam bawią się oficjalni goście. Karnawał w Australii, podobnie jak w Rio, przypada w środku upalnego lata.

Zofia Miętkiewicz